Arsimtarët e parë të muzikës në Gollak dhe komunë të Kamenicës

Teksti, muzika dhe interpretimi : Demir Krasniqi

N’ tela t’ çiftelisë dhe n’ pipa të bishtnicës,
N’ tela t’ violinës dhe të harmonikës –
Këndojmë arsimtarët e parë të muzikës,
N’ malësi të Gollakut – n’ komunë të Kamenicës !…

Selman Vokshi nga Poliçka do t’ kujtohet prore –
Pentagram dhe çelës i parë n’ Kosovën Lindore !
Profesor nga Desivojca erdh Isa Jakupi –
Veprat e tij shkrua me nota i njohu dhe Shkupi !

Arsimtar muzike në rrafsh dhe në kodra –
Kontribut të madh ka dhanë Esat Shkodra !
Notat n’ pentagram i shkruante porsi vojsa –
Prejardhjen e kishte ai nga Desivojca !

Arsimtar Bajram Behluli ishte nga Meshina,
Profesor Ahmet Dërguti ishte nga Braina.
Profesor Rexhep Munishi na erdhi nga Gmica ,
Profesor Qazim Oruqi erdh nga Gllogovica !

Profesor Xhevat Ismajli erdh nga Kopërnica ,
Profesor Izet Kallaba erdh nga Rogoçica !
Arsimtar Hetem Berisha na erdhi nga Sfirca –
E kujtojnë me shumë respekt nxënësit nga Kamenica !

Profesori Zekë Isufi erdh nga Gjyrisheci ,
Arsimtar Bajram Osmani nga Hajkobilla eci !
Demir dhe Hazir Krasniqi – vëllezër nga Tugjeci,
Arsimtarë si lule fisi – bylbyla mëngjesi !

Gjilan, më 07 .03 . 2020 v. Demir Krasniqi

Shpërndaje.
© RAJONIPRESS

Vërejtje!

RajoniPress.com nuk do të botojë shkrime që nuk i përmbushin kriteret dhe standardet profesionale të gazetarisë bashkëkohore. Nuk do të ketë për askënd mbyllje apo censurë, por jemi të fokusuar që në këtë agjenci, lajmi, shkrimi, raporti, intervista dhe opinioni të plotësojnë kriteret profesionale. Gjithashtu opinionet, analizat, komentet, nuk duhet të shkelin parimet etike (gjuhën e urrejtjes, fyerjet, diskriminimet e çfarëdoshme).