Eko Higjiena

Arsimi, lapsi, ditari, dhe arsimtari që i rezistoi fuqishëm pushtetit të Millosheviqit

/ 2 minuta lexim

Nga Selver Lenjani – Janë po këta arsimtar e nxënës që fuqishëm gjatë viteve 1990 deri më 24 mars 1999 kur edhe nis fillimi i bombardimeve i bëri ballë fuqishëm dhe ballë për ballë forcave të kriminelit Millosheviq.

Shumë arsimtar, nxënës e shkollar qëndruan heroikisht me forcat paramilitare të policisë serbe, të armatës serbe ku edhe jeta e tyre ishte në rrezik të madh për jetën, edhe të rrahur e të frikësuar komplet arsimi ishte i fokusuar në ruajtjen e shtetësisë së Kosovës e quajtur edhe si shkolla historike e kombëtare arsimi na mbajti gjallë në krye me presidentin Ibrahim Rugova.

Populli e dha mundin e djersen e në fund e dha edhe jetën edhe gjakun për liri e sot arsimtarët për një copë bukë të gojës lufton dhe shoqëria e shteti nuk janë në gjendje t`ia sigurojnë.

Kjo ishte gjenerata e sakrificave dhe e mundit të madh i cili tani nuk po u shpaguhet, sepse ata mezi e përballojnë muajin dhe jeton në kushte ekstreme e në varfëri të skajshme.

Fidanishtja

Qeveria e shteti i Kosovës duhet të rrisin pagat e kësaj kategorie sepse në të kundërtën Albin Kurtin e Vjosa Osmanin do t`i dënoi e gjykojë historia për neglizhencë e tradhti.

Mos harroni qeveritar e pushtetar se nuk keni asnjë autorizim ta dëmtoni ajkën e arsimit dhe ata që ishin në frontin e parë të luftës.

Edhe t`i Albin Kurti që erdhe në pushtet me rrena e mashtrime kujdes për mësuesin sepse do të mallkoj historia. Punoni për ta bërë të lumtur e me dinjitet arsimtarin sot i cili sakrifikoi gjithçka që sot të jemi të lirë e sovran./rajonipress/