Uji Dea

Arrestohet shqiptari, i cili grabiti 76 mijë euro në 11 banka e lojëra fati

/ 2 minuta lexim

Një 22-vjeçar bullgar dhe një shqiptar 42-vjeçar u arrestuan gjatë një operacioni në Athinë, si anëtarë të një bande që kryente në mënyrë sistematike grabitje të armatosura në degët e bankave dhe dyqane lojërash fati, në zona të ndryshme të Atikës.

Sipas policisë, të pandehurit kishin krijuar një organizatë kriminale që prej shtatorit të vitit 2021, që kryente grabitjet të armatosura. Sa i përket mënyrës së kryerjes së tyre, policia shpjegon se një anëtar hyri me forcë në ambientet e ngjarjes me tiparet e fytyrës të fshehura nga një kapele apo paruke, syze dielli dhe një maskë kirurgjikale.

Vali Ranch

Menjëherë më pas ka imobilizuar me kërcënimin e pistoletës punonjësit e dyqanit përkatës dhe pasi ka hequr paratë nga kasa, ka detyruar drejtuesin t’i hapë derën e sigurisë, nga ku është arratisur. Aty pranë dhe për të mos ngjallur dyshime, ai ndërronte rrobat që vishte gjatë çdo grabitjeje dhe zakonisht vishte një jelek fluoreshent që i referohej një punonjësi të Bashkisë. Ikja e sigurt e autorit nga vendi i grabitjes është siguruar nga bashkëpunëtorët e tij, të cilët e prisnin aty pranë. Në të njëjtën kohë, bashkëpunëtorët janë ngarkuar edhe me rolin e zjarrfikësit, duke njoftuar autorin për një lëvizje të mundshme të forcave të policisë në vendngjarje.