Arrestohen 5 persona lidhur me korrupsion në Preshevë

Ministria e Punëve të Brendshme, Njësia Kundër Korrupsionit, në bashkëpunim me Njësinë Speciale Kundër Korrupsionit të Prokurorisë Publike në Nish dhe Agjencinë e Sigurisë dhe Informacionit kanë arrestuar pesë persona, tre prej të cilëve dyshohen për kryerjen e veprës penale të trafikimit me ndikim, një për pranim ryshfet dhe një person që jep ryshfet.

Personat e arrestuar Mark K. mbikëqyrësi i Institutit të Transportit CIP, Nemanja R, koordinator të institutit në fjalë, gruas së tij Tatjana R, pronarit të kompanisë “Vijator” Abdullah S. dhe pronarë të dyqanit “Elektrotim Amz” Beograd Zlatani Lj, raporton gazeta Blic, transmeton Titulli.com.

Po ashtu, A.S., 41 vjeç, një person përgjegjës i ‘Vijator LLC’ në Preshevë, u arrestua me dyshimin se kishte kryer një vepër penale të ryshfetit.

Ndërsa Nemanja R. ka përdorur pozicionin dhe ndikimin e tij ku ka inkurajuar Mark K. të mbikëqyrë, si autoritet mbikëqyrës, situata të përkohshme dhe të përfunduara mbi punimet në Shkollën Fillore “Vuk Karaxhiq” në Preshevë, megjithëse këto punime nuk janë kryer në përputhje me projektin, për të cilin ata nga Abdulla S. kërkuan 1,200,000 dinarë si kontraktues.

Ai i pagoi paratë përmes faturave fiktive në llogarinë “Elektrotim Amz”, dhe më pas paratë u tërhoqën nga ajo llogari nga Zlatan Lj. i cili mbajti pesë përqind për vete dhe pjesën tjetër ia dorëzoi bashkëshortëve Nemanja R. dhe Tatjana R. të cilët mbanin një pjesë të atyre parave dhe pjesën tjetër ia dorëzuan Mark K.

Shpërndaje.
© RAJONIPRESS

Vërejtje!

RajoniPress.com nuk do të botojë shkrime që nuk i përmbushin kriteret dhe standardet profesionale të gazetarisë bashkëkohore. Nuk do të ketë për askënd mbyllje apo censurë, por jemi të fokusuar që në këtë agjenci, lajmi, shkrimi, raporti, intervista dhe opinioni të plotësojnë kriteret profesionale. Gjithashtu opinionet, analizat, komentet, nuk duhet të shkelin parimet etike (gjuhën e urrejtjes, fyerjet, diskriminimet e çfarëdoshme).