Arrestohen 5 kosovarë: Po qëndronin dhe punonin në Zvicër në të zezë

Punëdhënësi i tyre ishte një shtetas 52 vjeçar i Maqedonisë së Veriut, banor i Kantonit Schwyz. Ndaj tij është ushtruar kallëzim penal në prokurori për punësim pa leje të të huajve.

Policia Kantonale e Cyrihut me rastin e një kontrollimi të bërë në një kantier ndërtimi në Richterswil ka arrestuar pesë persona, të gjithë shtetas kosovarë

Policët kantonalë mes orës 9 dhe 10 të mëngjesit të të enjtes kanë bërë kontrollimin e një kantieri ndërtimi në Richterswil të Cyrihut, shkruan kapo-zh.ch. Me atë rast ata kanë konstatuar se pesë burra që i janë nënshtruar kontrollimit, ndodheshin me qëndrim ilegal në Zvicër, transmeton albinfo.ch.

Ata po ashtu ishin duke punuar ilegalisht në kantierin në fjalë.

Pesë personat e arrestuar janë meshkuj të moshës 19 deri 33 vjeçare, të gjithë shtetas të Kosovës, transmeton albinfo.ch.

Punëdhënësi i tyre ishte një shtetas 52 vjeçar i Maqedonisë së Veriut, banor i Kantonit Schwyz. Ndaj tij është ushtruar kallëzim penal në prokurori për punësim pa leje të të huajve.

Arrestohen 5 kosovarë: Po qëndronin dhe punonin në Zvicër në të zezë

Shpërndaje.
© RAJONIPRESS

Vërejtje!

RajoniPress.com nuk do të botojë shkrime që nuk i përmbushin kriteret dhe standardet profesionale të gazetarisë bashkëkohore. Nuk do të ketë për askënd mbyllje apo censurë, por jemi të fokusuar që në këtë agjenci, lajmi, shkrimi, raporti, intervista dhe opinioni të plotësojnë kriteret profesionale. Gjithashtu opinionet, analizat, komentet, nuk duhet të shkelin parimet etike (gjuhën e urrejtjes, fyerjet, diskriminimet e çfarëdoshme).