Arrat mund të jenë më të dobishme se statinet

Mjekët pohojnë se pacientëve duhet t’ju bëhet me dije se ushqimet e shëndetshme mund të ofrojnë përfitimet e ngjashme sikurse ilaçet që ulin nivelin e kolesterolit.

Mjekët po ashtu theksojnë se përshkrimi i statikëve mundet të rritë dëmet anësore që ato shkaktojnë, duke siguruar pak dobi për pacientët që rishtazi ia kanë filluar me përdorimin e tyre. “Statinet nuk duhet të ofrojnë iluzionin e mbrojtjes që do të pamundësojë shumë individë që të fillojnë me një jetë të shëndetshme’, thotë botuesi i revistës “Prescriber” dhe mjeku që ishte udhëheqës i studimeve.

‘Në fakt, 80 për qind e sëmundjeve kardiovaskulare ju atribuohen faktorëve të jetës, përfshirë këtu mënyrën e dëmshme të ushqyerit, duhanit dhe mungesës së aktiviteteve fizike’. Alternativat për statinet, për të gjithë ata që dëshirojnë të parandalojnë sulmin e zemrës apo sulmet në tru, pos mollës janë edhe arrat. Tri arra në ditë, por edhe bajamet, fëstëkët përmbajnë sasi të lartë të yndyrave të dobishme mund të ulin nivelin e yndyrave të dëmshme në gjakrrjedhje.

Shpërndaje.
© RAJONIPRESS

Vërejtje!

RajoniPress.com nuk do të botojë shkrime që nuk i përmbushin kriteret dhe standardet profesionale të gazetarisë bashkëkohore. Nuk do të ketë për askënd mbyllje apo censurë, por jemi të fokusuar që në këtë agjenci, lajmi, shkrimi, raporti, intervista dhe opinioni të plotësojnë kriteret profesionale. Gjithashtu opinionet, analizat, komentet, nuk duhet të shkelin parimet etike (gjuhën e urrejtjes, fyerjet, diskriminimet e çfarëdoshme).