Arrat braziliane, burimi më i pasur për selino

/ 2 minuta lexim

Arra e shijshme braziliane (lat. Bertholletia excelsa) është burimi më i pasur për selino në botë.

Përmban më shumë minerale (kalcium, fosfor, kalium, magnezi, zink, hekur, bakër, e më së shumti selino). Pikërisht për këtë kompleks, është eliksir i duhur për lëkurën, përmban veti kundër viruseve dhe kancerit.

Është e pasur me vitamina, sidomos me to të kompleksit E dhe B, aminoacide mono-të pangopura dhe poli-të pangopura aminoacide omega 6, fibra natyrale, proteina, që janë të rëndësishme për funksionimin e organizmit.

Eco Higjiena

Përqendrimi i lartë i yndyrave të mira e pakëson kolesterolin e keq dhe e shton nivelin e atij të dobishëm. Kombinimi i fosforit dhe magnezit së bashku me kaliumin janë shumë të rëndësishme për ruajtjen e eshtrave.

Hekuri dhe bakri e përmirësojnë transportimin e oksigjenit nëpër organizëm, e në këtë mënyrë e forcojnë sistemin imun dhe atë kardiovaskular. Kjo arrë posedon edhe një sasi të madhe të vajit, që përdoret në ushqim dhe në prodhimin e preparateve kozmetike.

Edhe shumë prodhimet tjera, si vaj për rrezitje, balsam për buzë, krem për duar, posedojnë vajin e arrave braziliane. Selino, me të cilin është e pasur arra braziliane, rregullon punën e gjëndrave tiroide, është antioksidues, forcon qelizat dhe ngadalëson plakjen.