Arka e shtetit, 2 miliardë euro për vitin 2017

Për herë të parë, Kosova do të ketë buxhetin prej 2 miliardë eurosh.

Krahasuar me buxhetin e vitit të kaluar, arka e shtetit pretendohet të jetë e mbushur me së paku 400 milionë euro më shumë.

Kështu, të paktën ka bërë të ditur, ministri i Financave, Avdullah Hoti në një dëgjim publik të organizuar enkas për Projekt- buxhetin e vitit 2017.

Hoti me këtë rast tha se investimet kapitale do të rriten për 51 % dhe shpenzimet rrjedhëse vetëm 5 % më shumë se sa që kanë qenë në vitin 2016.

Shpërndaje.
© RAJONIPRESS

Vërejtje!

RajoniPress.com nuk do të botojë shkrime që nuk i përmbushin kriteret dhe standardet profesionale të gazetarisë bashkëkohore. Nuk do të ketë për askënd mbyllje apo censurë, por jemi të fokusuar që në këtë agjenci, lajmi, shkrimi, raporti, intervista dhe opinioni të plotësojnë kriteret profesionale. Gjithashtu opinionet, analizat, komentet, nuk duhet të shkelin parimet etike (gjuhën e urrejtjes, fyerjet, diskriminimet e çfarëdoshme).