Apeli kthen në rigjykim rastin e Valon Shefkiut dhe të tjerëve

Gjilan – Gjykata e Apelit, departamenti për krime të rënda ka kthyer në rigjykim lëndën e Valon Shefkiut i akuzuar për keqpërdorim të pozitës dhe autoritetit zyrtar duke e aprovuar kështu kërkesën e Prokurorisë së Gjilanit. Rezulton se gjendja faktike nuk është vërtetuar në mënyrë të drejtë dhe të plotë dhe se ankesa e Prokurorisë së Gjilanit sipas kësaj baze ankimore është plotësisht e bazuar thuhet në aktvendimin e Gjykatës së Apelit të kryesuar nga gjykatësi Abdullah Ahmeti.

Edhe pse ishin liruar nga akuzat në mungesë të provave, Gjykata e Apelit e ka kthyer në rigjykim lëndën kundër Valon Shefkiut, Baki Azemit, Merita Shabanit dhe Shkëndije Hajdinit.

Kundër aktgjykimit të Gjykatës së Gjilanit ishte ankuar Prokuroria Themelore e cila kishte konstatuar se ka pasur shkelje esenciale të dispozitave të procedurës penale dhe vërtetimit të gabuar dhe jo të plotë të gjendjes faktike.

Gjykata e Apelit e kryesuar nga Abdullah Ahmeti si kryetar i trupit ka vlerësuar se ankesa e Prokurorisë Themelorë në Gjilan është e bazuar. “Rezulton se gjendja faktike nuk është vërtetuar në mënyrë të drejtë dhe të plotë dhe se ankesa e Prokurorisë së Gjilanit sipas kësaj baze ankimore është plotësisht e bazuar “thuhet në aktvendimin e Gjykatës së Apelit.

Sipas Apelit, Gjykata e Gjilanit nuk e ka vërtetuar drejtë gjendjen faktike duke mos dhënë asnjë fakt vendimtar se të akuzuarit a i kanë përmbushur detyrat e tyre zyrtare dhe a kanë vepruar sipas dispozitave ligjore të përcaktuara me ligj.

“Në rigjykim gjykata e shkallës së parë, duhet t`i evitojë shkeljet e përmendura dhe edhe njëherë t`i administrojë të gjitha provat, në atë mënyrë që nuk do ta mbështes aktgjykimin vetëm në provat dhe dëgjimin e dëshmitarëve, por aktgjykimin duhet ta bazoj edhe në aktet nënligjore administrative, të cilat rregullojnë materien që ka të bëjë me ndërtimin e objekteve dhe pas vlerësimit të secilës provë veç e veç dhe në lidhmëni me njëra tjetrën të nxjerrë përfundime të drejta dhe të bazuara në ligj” thuhet në aktvendimin e Gjykatës së Apelit./rajonipress/

Shpërndaje.
© RAJONIPRESS

Vërejtje!

RajoniPress.com nuk do të botojë shkrime që nuk i përmbushin kriteret dhe standardet profesionale të gazetarisë bashkëkohore. Nuk do të ketë për askënd mbyllje apo censurë, por jemi të fokusuar që në këtë agjenci, lajmi, shkrimi, raporti, intervista dhe opinioni të plotësojnë kriteret profesionale. Gjithashtu opinionet, analizat, komentet, nuk duhet të shkelin parimet etike (gjuhën e urrejtjes, fyerjet, diskriminimet e çfarëdoshme).