Apel për unifikim të spektrit politik

Nga Zeni Hasani sociolog – Në këto rrethana të gjendjes aktuale politike që po kalon vendi, shteti i Kosovës, do të ishte mirë tërë spektri politik i vendit të unifikohet dhe të mobilizohet për të ndërtuar një strategji shtetndërtuese për të i përballuar negeciatave, të vështira përballë Serbisë, sepse ajo mund te i sfidojë me retorikë boshe, prapoganduese, shantazhuese.

Për të i treguar faktorit ndërkombëtar si ”qengjë i butë që thithe ne dy nëna” njërën ane Rusinë dhe në anën tjetër disa shtete, Politikan dhe qarqe ndërkombëtare, me politikë të saj kozmetike mundohet që ajo duhet të dialogojë, por në këtë ka edhe kompromise, e që ne fund duhet të merr diçka.

Andaj faktori politik kosovar duhet të i lenë inatet politike subjektive, të ngushta, për fatin kure është në pyetje interesi nacional dhe shtetëror i Kosovës- Ja sot ja kurrë! Popujt e vegjël kanë shansin të zgjedhin zgjidhjen një herë në 100 vite. Prandaj apeloj tek subjektet politike të jenë së bashku, sot, por edhe nesër kur është në pyetje shtetndërtimi i vendit-Kosovës./Jetapress/

Shpërndaje.
© RAJONIPRESS

Vërejtje!

RajoniPress.com nuk do të botojë shkrime që nuk i përmbushin kriteret dhe standardet profesionale të gazetarisë bashkëkohore. Nuk do të ketë për askënd mbyllje apo censurë, por jemi të fokusuar që në këtë agjenci, lajmi, shkrimi, raporti, intervista dhe opinioni të plotësojnë kriteret profesionale. Gjithashtu opinionet, analizat, komentet, nuk duhet të shkelin parimet etike (gjuhën e urrejtjes, fyerjet, diskriminimet e çfarëdoshme).