Antikorrupsioni nis hetimet në Telekom për një kontratë për konflikt interesi

Kompania “Mazars” nga Shqipëria është paguar dhjetëra mijëra euro nga “Telekomi i Kosovës”. Telekomi kishte lidhur marrëveshje me këtë kompani për ta bërë një ‘analizë’ se a të vazhdohet apo mos vazhdohet kontrata më Z-mobile.
Por, kjo kompani ka qenë partnere në projekte auditimi me kompaninë “Audit Conte”, që është në pronësi të Ymer Shatrit, babait të Besa Shatri-Berishës, kryetares së bordit të Telekomit të Kosovës.

Por kjo gjë, është duke u hetuar nga Agjencia Kundër Korrupsion, të cilët i thanë Gazetës Insajderi, se ata e kanë pranuar informatën në fjalë dhe të njëjtën do ta trajtojnë konform dispozitave të Ligjit për Parandalimin e Konfliktit të Interesit.

“Agjencia ju njofton se informatën në fjalë e ka pranuar, dhe të njëjtën do ta trajtojë konform dispozitave të Ligjit për Parandalimin e Konfliktit të Interesit dhe procedurave të parapara për vlerësimin e informacioneve lidhur me situatat e mundshme të konfliktit të interesit. Për më tutje, Agjencia i bën të njohura rezultatet vetëm pasi të ketë zhvilluar procedurën sipas legjislacionit në fuqi”, thuhet në përgjigjen e tyre, dërguar Gazetës Insajderi.

Kryetarja e Bordit të Telekomit të Kosovës, Besa Shatri – Berisha, njëherësh edhe gruaja e deputetit të Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës (AAK), Bekë Berisha, bashkë me kryeshefin e Telekomit Bedri Istrefi, mbajtën fshehur për publikun detajet e raportit të dyshimtë të “Mazars”.

Ata në konferencën e 30 korrikut iu përgjigjen gazetarëve se raporti i kësaj kompanie është mbrojtja e ndërmarrjes publike, në rast se “Z-Mobile”, do ta padisë sërish në arbitrazh ndërkombëtar “Telekomin e Kosovës”.

“Na jemi të gatshëm në çdo moment, në çdo formë, në çdo rrethanë, të gjitha veprimet që i kemi marr i kemi marr me kondinent të plotë me ekspertizë të jashtme ligjore që e kemi angazhua dhe ekspertizën e jashtme financiare”, pati deklaruar Istrefi gjatë konferencës.

Derisa në anën tjetër duartrokiste Lamih Balaj, kryesindikalist, i cili ka afërsi shoqërore me deputetin e AAK-së, Bekë Berisha, bashkëshortin e kryetares së bordit të “Telekomit të Kosovës”.

Gjatë kësaj konference, Istrefi dhe Shatri-Berisha i referoheshin ekspertizës financiare të bërë nga kompania “Mazars”, e cila është partnere e firmës “Audit Conto”, në pronësi të babait të kryetares Shatri-Berisha

Shpërndaje.
© RAJONIPRESS

Vërejtje!

RajoniPress.com nuk do të botojë shkrime që nuk i përmbushin kriteret dhe standardet profesionale të gazetarisë bashkëkohore. Nuk do të ketë për askënd mbyllje apo censurë, por jemi të fokusuar që në këtë agjenci, lajmi, shkrimi, raporti, intervista dhe opinioni të plotësojnë kriteret profesionale. Gjithashtu opinionet, analizat, komentet, nuk duhet të shkelin parimet etike (gjuhën e urrejtjes, fyerjet, diskriminimet e çfarëdoshme).