Ankohet Lutfi Haziri: Gjilani prej sot mbetet pa asnjë vaksinë

Gjilan – Kjo po ndodhë për faktin se numri i personave të vaksinuar kundër #COVID19 është 1377. Janë vaksinuar mantelbardhët, dhe grupmoshat 85, 80 dhe 75 plus. Lajmi i mirë është se asnjë i vaksinuar nuk është përballur me probleme ka shkruar Lutfi Haziri.

Ndërkohë, në dhjetëditëshin e fundit situata me COVID-19 në Gjilan është dukshëm me qetë pasi mbi 700 raste aktive para pak javësh, numri bie në 243, derisa nga afro 75 vizita shtëpiake nga ekipet e shëndetësisë primare, numri është ul në 30.

Apeloj që edhe më tutje t’iu përmbaheni rekomandimeve, maska, distanca sociale dhe larja e duarve.

Pasqyra e përgjithshme në Gjilan që prej fillimit të pandemisë është si vijon: nga 20274 mostra, 6274 kanë rezultuar pozitivë, 5892 janë shëruar, 139 qytetarë e kanë humbur betejën me virusin, 243 raste janë aktive, të hospitalizuar me COVID janë 43 dhe 123 mostra në pritje për rezultat ka shkruar Haziri./rajonipress/

Shpërndaje.
© RAJONIPRESS