Anketa: Shqiptarët e Luginës e përkrahin pjesërisht reciprocitetin me veriun e Kosovës

Këshilli për të Drejtat e Njeriut ka prezantuar të premten në sallën e OSBE-së në Bujanoc rezultatet e anketës që ka zhvilluar në kuadër të projektit „Keni të drejtë të dini çdo gjë rreth dialogut”.

Anketa është bërë në Preshevë, Bujanoc dhe Preshevë duke shfrytëzuar metodat e rastit me rreth 400 anketues, që është menduar për ofrimin e modeleve reprezentative dhe renditjen në baza etnike, shkruan Titulli.com.

Pjesëmarrësit e anketës në pyetjen se a duhet të ketë reciprocitet mes veriut të Kosovës dhe Luginës së Preshevës janë përgjigjur pozitivisht 51% e të anketuarve.

Shqiptarët, serbët dhe romët janë radhitur sipas vendeve (urbane/rurale ndërsa anketa u realizua gjatë periudhës janar-shkurt 2019.

Anketa është pjesë e projektit të mbështetur nga Ambasada e Zvicrës në Serbi./Titulli.com/

Shpërndaje.
© RAJONIPRESS

Vërejtje!

RajoniPress.com nuk do të botojë shkrime që nuk i përmbushin kriteret dhe standardet profesionale të gazetarisë bashkëkohore. Nuk do të ketë për askënd mbyllje apo censurë, por jemi të fokusuar që në këtë agjenci, lajmi, shkrimi, raporti, intervista dhe opinioni të plotësojnë kriteret profesionale. Gjithashtu opinionet, analizat, komentet, nuk duhet të shkelin parimet etike (gjuhën e urrejtjes, fyerjet, diskriminimet e çfarëdoshme).