Ambasadori Szunyog: Kosova intensifikoi bashkëpunimin me BE-në, me ratifikimin e marrëveshjeve ndërkombëtare

Deputetët e Kuvendit të Kosovës në seancën e së premtes, kanë miratuar pesë marrëveshje ndërkombëtare.

Shefi i Zyrës së Bashkimit Evropian në Kosovë, Tomas Szunyog, ka përshëndetur miratimin e këtyre marrëveshjeve, duke thënë se në këtë mënyrë Kosova ka intensifikuar bashkëpunimin me BE-në.

“Jam i lumtur dhe mirënjohës për këtë zhvillim”, ka shkruar Szunyog në Twitter.

Me 81 vota për, dje është ratifikuar vendimi i Këshillit të Stabilizim Asociimit, BE-Kosovë, për amendamentimin e marrëveshjes së Stabilizim Asociimit mes BE-së dhe komunitetit evropian të energjisë atomike dhe Kosovës.

Po ashtu, është miratuar edhe marrëveshja dypalëshe e bashkëpunimit ndërmjet Republikës së Kosovës dhe Dukatit të Madh të Luksemburgut, ku mori mbështetjen e 86 deputetëve.

Deputetë të pozitës e opozitës kanë ratifikuar me 83 vota edhe amendamentin e dytë të marrëveshjes financiare mes Republikës së Kosovës dhe Bashkimit Evropian për programin “IPA 2015”.

Reklama
Me 85 vota për është miratuar edhe marrëveshja financiare mes Republikës së Kosovës dhe BE-së për programin “IPA 2018”.

Në seancën e djeshme është miratuar edhe marrëveshje financiare mes Kosovës dhe BE-së për programin “IPA 2021”, me 86 vota për. /Telegrafi/

Shpërndaje.
© RAJONIPRESS