Ambasadori Rohdes: Kurti s’është më opozitë, ta formojë Asociacionin – vizat s’lidhen me dialogun

Ambasadori i Gjermanisë në Kosovë, Jorn Rohde, ka bërë të ditur se presin implementim të të gjitha marrëveshjeve të Brukselit, duke përfshirë Asociacionin e Komunave me Shumicë Serbe.

“Ju i keni parë deklaratat e Gjermanisë, të vendeve të QUINT-it dhe BE-së, që ne presim të gjitha palët që të implementojnë marrëveshjet e Brukselit, që përfshijnë edhe Asociacionin. Për ne është e qartë, është pjesë e zgjidhjes, por po ashtu e kemi theksuar disa herë se asgjë nuk është dakorduar derisa çdo gjë dakordohet,” tha Rohde në Klan Kosova.

Duke folur për kundërshtimin që Lëvizja Vetëvendosje ia ka bërë me vite Asociacionit, Rohde tha se ky subjekt është në qeveri dhe nuk është një parti opozitare, apo lëvizje.

“Nuk është nga java e kaluar, por kur thoni të gjitha marrëveshjet e Brukselit, pra e nënkupton këtë, pra Asociacioni i Komunave Serbe është ratifikuar me sa e kuptoj në vitin 2015 nga Parlamenti i Kosovës, kemi një vendim të Gjykatës Kushtetuese. Tani jeni qeveri, nuk jeni një parti opozitare ose lëvizje, është ‘pacta sunt servanda’ si shtet duhet t’i implementoni gjërat, për të cilat janë dakorduar nga vetë kuvendi i juaj dhe e dyta është se vendimi i Gjykatës Kushtetuese nuk ka thënë se nuk duhet të bëhet (Asociacioni), por vetëm se duhet të modifikoni ose të shtoni disa gjëra për ta harmonizuar me kushtetutën dhe kjo nuk është punë e imja, por është punë e Qeverisë së Kosovës. Fatkeqësisht pesë qeveritë paraprake nuk e kanë implementuar këtë,” tha Rohde.

Ai shtoi se procesi i liberalizimit të vizave nuk lidhet me dialogun ndërmjet Kosovës dhe Serbisë, derisa u shpreh i bindur se vizat tashmë janë punë e kryer.

“Çështja e vizave nuk lidhet me dialogun. Ne e duam liberalizimin e vizave dhe dua të ua jap një shembull, nëse një biznesmen do të shkojë në një panair në Gjermani ose ndonjë vend tjetër evropian, për neve është një pengesë për të rritur marrëdhëniet tregtare dhe jam me të vërtetë i bindur se kjo tani është vendosur nga 27 ambasadorët e BE-së edhe është punë e kryer” deklaroi Rohde.

Shpërndaje.
© RAJONIPRESS