Ambasadori O’Connell ‘godet’ Zharkun dhe institucionet e Kosovës

Ambasadori i Mbretërisë së Bashkuar në Kosovë, Ruairí O’Connell, ka reaguar pas lirimit të ish-kryetarit të Kaçanikut, Xhabir Zharku, raporton “Zeri.info”.

Sipas ambasadorit O’Connell, kthimi i tij në Kosovë si njeri i lirë është veprim i turpshëm.

Ai ka thënë se turpi i vërtetë se si Zharku i ka ikur drejtësisë për këto 6 vjet, raporton “Zeri.info”.

Reagimi i plotë i ambasadorit Ruairí O’Connell:

Xhabir Zharku u dënua me tre vjet burg për krimet e tij. Kthimi i tij në Kosovë si një njeri i lirë është i turpshëm.

Por turpi i vërtetë është se në gjashtë vjet që kur u lejua t ‘ i shpëtojë drejtësisë, asgjë nuk është bërë për të ndaluar politikanët e tjerë kriminal duke bërë të njëjtën gjë.

Nuk shoh asnjë arsye për një furnizim ligjor që i lejon kriminelët të largohen nga vendi dhe të jetojnë jashtë vendit në vend që t ‘ i shërbejnë dënimit të tyre në burg.

Unë shpresoj se reformat e drejtësisë të qeverisë do ta mbyllin këtë shteg dhe kështu t ‘ i japin mbështetje atyre policisë dhe prokurorëve që janë serioze rreth luftës së krimit të organizuar.

Mbretëria e Bashkuar ka nevojë për Kosovën të jetë një partner serioz në luftën kundër korrupsionit dhe krimit të organizuar.

Shpërndaje.
© RAJONIPRESS

Vërejtje!

RajoniPress.com nuk do të botojë shkrime që nuk i përmbushin kriteret dhe standardet profesionale të gazetarisë bashkëkohore. Nuk do të ketë për askënd mbyllje apo censurë, por jemi të fokusuar që në këtë agjenci, lajmi, shkrimi, raporti, intervista dhe opinioni të plotësojnë kriteret profesionale. Gjithashtu opinionet, analizat, komentet, nuk duhet të shkelin parimet etike (gjuhën e urrejtjes, fyerjet, diskriminimet e çfarëdoshme).