Ambasadori Kosnett kritikon qeverinë për udhëtimet e panevojshme jashtë vendit

Ambasadori amerikan në Kosovë Philip Kosnett, përmes një postimi në ‘Twitter’ ka kritikuar qeverinë në largim për shpenzimin e parave të shtetit në udhëtime jashtë vendit.

Kosnett ka cituar Zyrën Kombëtare të Audimit e cila ka gjetur se disa udhëtime të qeverisë së Kosovës janë të panevojshme.

Ai gjithashtu ka thënë se donatorët janë zotuar të mos financojnë më udhëtime jashtë vendit, ku punët mund të kryhen lehtësisht edhe në Kosovë.

Ambasadori amerikan ka pyetur se a do të angazhohet qeveria e re në Kosovë, për të njejtën gjë.

Ky është shkrimi i plotë i Kosnett.

“Zyra Kombëtare e Auditimit paralajmëron që udhëtimi i qeverisë së Kosovës është i panevojshëm dhe i kotë. Donatorët janë zotuar të mos e financojnë udhëtimin kur puna – si strategjia dhe seancat e shkrimit – mund të bëhen lehtësisht në Kosovë. A do të angazhohet qeveria e re ta bëjë të njëjtën gjë?”

Shpërndaje.
© RAJONIPRESS

Vërejtje!

RajoniPress.com nuk do të botojë shkrime që nuk i përmbushin kriteret dhe standardet profesionale të gazetarisë bashkëkohore. Nuk do të ketë për askënd mbyllje apo censurë, por jemi të fokusuar që në këtë agjenci, lajmi, shkrimi, raporti, intervista dhe opinioni të plotësojnë kriteret profesionale. Gjithashtu opinionet, analizat, komentet, nuk duhet të shkelin parimet etike (gjuhën e urrejtjes, fyerjet, diskriminimet e çfarëdoshme).