Fundamenti

Ambasadori i Kosovës në Bruksel: Derisa Kosova përgatitej për dialog, Serbia përgatiti aneksimin e veriut

/ 2 minuta lexim

Ambasadori i Kosovës në Belgjikë, Agron Bajrami, ka komentuar zbardhjen e dëshmive të reja nga Ministria e Punëve të Brendshme në lidhje me sekuestrimin e armëve në Banjskë.

Në një postim në platformën X ai ka thënë se derisa Kosova po angazhohej për dialogun e Brukselit, Serbia me agjentët e saj terroristë po përgatiteshin për aneksimin e veriut të Kosovës.

“Në kuadër të hetimeve të sulmit terrorist të 24.09.2023, Policia e Kosovës zbuloi një tjetër depo të armëve të rënda. Dëshmi shtesë se derisa Kosova angazhohej në dialogun e Brukselit, Serbia dhe agjentët e saj terroristë në terren po përgatiteshin për aneksimin e pjesës veriore të vendit tonë”, ka shkruar ai.

Eco Higjiena

Ndryshe, Policia e Kosovës ka kryer të shtunën bastisje në shtatë lokacione në pjesën veriore, lidhur me sulmin terrorist ndaj Policisë në Banjskë të Zveçanit, më 24 shtator.

Në Mitrovicë të Veriut, përkatësisht te një podrum i lagjes “Tre Rrokaqiejt”, policia ka gjetur mjete shpërthyese, pushkë automatike dhe plumba.

“Lista preliminare e armëve dhe pajisjeve tjera të sekuestruara: 87 copë eksplozivë të tipit TM 100, 3 granata hedhës dore (zola) 1 armë automatike AK-47, 1 minë kundër këmbësorisë e tipit MRUD, 14 karikatorë, municion të kalibrave të ndryshëm, 63 detonatorë elektrikë, 23 detonatorë mekanikë, 1 orë për aktivizim, 1 granatë dore M79, 3 tuba fitila ndezës”, ka thënë Policia e Kosovës përmes një komunikate për media./Telegrafi/