Ambasadori i Gjermanisë në Kosovë kërkon më shumë marrëveshje si ajo për dokumentet

Ambasadori i Gjermanisë në Kosovë, Jorn Rohde e ka quajtur si lajm vërtetë të mirë marrëveshjen mes Kosovës dhe Serbisë për dokumente.

Përmes një postimi në Twitter, ai ka kërkuar më shumë lajme të mira.

“Lajm vërtet i mirë. Më shumë nga këto ju lutem p.sh. për energjinë, targat”, ka shkruar ai.

Ndryshe, Kosova dhe Serbia janë pajtuar që të heqin dorë nga lëshimi i dokumentit për hyrje-dalje për shtetasit e të dy vendeve, bëri të ditur shefi i diplomacisë së BE-së, Josep Borrell.

Borrell tha se kjo marrëveshje do të mundësojë që qytetarët e Kosovës dhe Serbisë të lëvizin me letërnjoftimet përkatëse.

Sipas Borrell kjo ishte një zgjidhje evropiane./Telegrafi/

Shpërndaje.
© RAJONIPRESS