Ambasadori gjerman i përgjigjet Thaçit për Lajçakun: Nuk e përfaqëson Sllovakinë, por BE-në me 27 shtete anëtare

Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi, në mënyrë të vazhdueshme ka adresuar kritika të ashpëra ndaj Bashkimit Evropian sa i përket procesit të dialogut me Serbinë.

Kreu i shtetit madje në mënyrë kategorike ka kundërshtuar emërimin e sllovakut Miroslav Lajcak në pozitën e Përfaqësuesit Special të BE’së për dialogun Kosovë-Serbi, meqë Sllovakia nuk e njeh pavarësinë e Kosovës.

Lidhur me një çështje të tillë në një intervistë për Balkan Insight ka folur ambasadori i Gjermanisë në Prishtinë, Christian Heldt.

Diplomati gjerman në Prishtinë ka thënë se Lajcak në detyrën e emisarit për dialogun Kosovë-Serbi nuk e përfaqëson Sllovakinë por Bashkimin Evropian me 27 shtetet anëtare.

“Thashethemet që thonë se BE-ja po mban anë vetëm për faktin se Miroslav Lajcak e ka origjinën nga një vend që nuk e njeh Kosovën keqinterpretojnë qëllimisht dhe në mënyrë të gabuar mekanizmat e BE-së. Në detyrën e tij të re, zoti Lajcak nuk përfaqëson Sllovakinë, por BE-në me 27 vendet e saj anëtare, 450 milionë banorët dhe me zonën më të madhe ekonomike të botës”, ka thënë Heldt.

Përveç tjerash Heldt ka thënë se Lajcak ka besimin e plotë të Berlinit zyrtar dhe se ai do të përfaqësojë edhe Gjermaninë në dialogun Kosovë-Serbi.

“Dhe si ambasador i një shteti anëtar krenar që i përket kësaj familjeje, mund të them se z. Lajcak gëzon besimin e plotë të qeverisë time për detyrën e tij të re, ku ai gjithashtu do të përfaqësojë Gjermaninë si shtet anëtar”, ka potencuar ndër të tjera ambasadori gjerman.

Heldt ka thënë se është në dorën e Bashkimit Evropian dhe vendeve anëtare se çfarë personeli zgjedhin, duke rikujtuar kështu thirrjen e kancelares Angela Merkel për rinisjen e dialogut Prishtinë-Beograd.

“Dhe i takon BE-së dhe vendeve anëtare të zgjedhin personelin e saj në funksione drejtuese, siç i takon edhe Kosovës nga ana tjetër. Këtu, siç u shpreh kancelaria Merkel javën e kaluar, ne mezi presim të shohim Kosovën të rifillojë dialogun nën drejtimin e qeverisë së saj. Qeveria në detyrë sapo ka bërë një hap të madh përpara me heqjen e tarifave. Një veprim ky i mirëpritur si nga Brukseli ashtu edhe nga vendet anëtare, përfshirë edhe nga Gjermania. Tani është e rëndësishme të rifillojnë bisedimet dhe gjithashtu të zgjidhen të gjitha çështjet e hapura” ka theksuar ndër të tjera Christian Heldt./GazetaExpress/

Shpërndaje.
© RAJONIPRESS

Vërejtje!

RajoniPress.com nuk do të botojë shkrime që nuk i përmbushin kriteret dhe standardet profesionale të gazetarisë bashkëkohore. Nuk do të ketë për askënd mbyllje apo censurë, por jemi të fokusuar që në këtë agjenci, lajmi, shkrimi, raporti, intervista dhe opinioni të plotësojnë kriteret profesionale. Gjithashtu opinionet, analizat, komentet, nuk duhet të shkelin parimet etike (gjuhën e urrejtjes, fyerjet, diskriminimet e çfarëdoshme).