Ambasadori britanik kërkon të ruhet qetësia në Parlament pas ngjarjes së mbrëmshme

Ambasadori i Britanisë së Madhe, Nichola Abbott ka shprehur shqetësimin për ngjarjet e mbrëmshme në Kuvend, pas përplasjes së kryetares së Kuvendit, Vjosa Osmani dhe deputetit të LDK’së, Xhavit Ukaj.

Abbott ka thënë se skenat e konfrontimit fizik në Kuvend nuk duhet të bëhen nga të zgjedhurit e popullit.“I shqetësuar që pamë skena të konfrontimit fizik dhe agresionit në Kuvend dje. Tani, më shumë se kurrë, Kosova ka nevojë që përfaqësuesit e saj të zgjedhur të qëndrojnë të qetë, të mos i lejojnë inatet të shpërthejnë, dhe të veprojnë për interesin shtetëror”, ka shkruar Abbott.Ndaj ngjarjes së mbrëmshme kanë reaguar ambasada amerikane në Kosovë dhe Zyrja e BE’së në Prishtinë.

Shpërndaje.
© RAJONIPRESS

Vërejtje!

RajoniPress.com nuk do të botojë shkrime që nuk i përmbushin kriteret dhe standardet profesionale të gazetarisë bashkëkohore. Nuk do të ketë për askënd mbyllje apo censurë, por jemi të fokusuar që në këtë agjenci, lajmi, shkrimi, raporti, intervista dhe opinioni të plotësojnë kriteret profesionale. Gjithashtu opinionet, analizat, komentet, nuk duhet të shkelin parimet etike (gjuhën e urrejtjes, fyerjet, diskriminimet e çfarëdoshme).