Uji Dea

Ambasadori Abbott: Sulmuesit e pjestarëve të KFOR-it dhe gazetarëve janë kriminelë

/ 1 minutë lexim

Ambasadori britanik në Kosovë, Nicholas Abbott, ka reaguar pasi protestuesit kanë sulmuar në vazhdimësi pjestarët e KFOR-it, e po ashtu edhe gazetarët të cilët kanë raportuar nga vendi i ngjarjes.

Në një shkrim në Twitter, Abott tha se kjo është e papranueshme dhe se sulmuesit e tillë janë kriminelë.

Abbott ka kërkuar që mënjeherë të ulen tensionet.

Uji Dea

“Sulmuesit ndaj forcave paqeruajtëse të NATO-s, KFOR dhe gazetarëve janë kriminelë dhe kjo gjë është e papranueshme. Siç e ka bërë jashtëzakonisht të qartë Quint – duhet të ndërmerren veprime menjëherë për të de-përshkallëzuar dhe ulur tensionet”, ka thënë ambasadori britanik.

Telegrafi mëson nga terreni se gjatë përleshjes me protestuesit, janë lënduar disa ushtarë të KFOR-it italian dhe hungarez./Telegrafi/