Aloe vera, risia në mjekësinë moderne

Aloe vera është bimë çudibërëse, e vetitë e saj shëruese janë të shumta. Shpeshherë quhet “bekim nga parajsa”, “eliksir i jetës” dhe “bima e jetës”. Studimet theksojnë se lëngu i bimës përmban rreth 240 veti shëruese: vitamina A, B1, B2, B3, B6, B9, B12, C, E, acid folik, mineralet, si: kalcium, kalium, magnez, hekur, aminoacide, enzima, etj.

VETITË SHËRUESE

Aloe vera ndikon mirë ndaj lëkurës, ndihmon te ënjtjet, pickimet e insekteve, aknet, plagët, ekzema. Kjo bimë parandalon rritjen e baktereve dhe kërpudhave dhe përshpejton rigjallërimin e qelizave. Pikërisht për këto probleme aloe vera me sukses parandalon problemet e lëkurës dhe përshpejton procesin e shërimit të plagëve.

Por, ndoshta deri më tani nuk e keni ditur se aloe vera mund të përdoret edhe nga brenda. Ja disa nga sëmundjet që shëron lëngu i aloe verës: ndihmon te koliti, diarreja, kapsllëku dhe sindroma e zorrëve të irrituara, rregullon tretjen, ndihmon te gastriti dhe dhimbjet në stomak, pastron gjakun, largon substancat helmuese nga organizmi, rregullon nivelin e sheqerit në gjak, përshpejton punën e metabolizmit dhe ndihmon te humbja në peshë, përmirëson qarkullimin e gjakut, rregullon shtypjen e gjakut dhe parandalon sëmundjet e enëve të gjakut, forcon sistemin imun, parandalon rritjen e qelizave tumorale, zbut simptomat e astmës dhe alergjitë.

Shpërndaje.
© RAJONIPRESS

Vërejtje!

RajoniPress.com nuk do të botojë shkrime që nuk i përmbushin kriteret dhe standardet profesionale të gazetarisë bashkëkohore. Nuk do të ketë për askënd mbyllje apo censurë, por jemi të fokusuar që në këtë agjenci, lajmi, shkrimi, raporti, intervista dhe opinioni të plotësojnë kriteret profesionale. Gjithashtu opinionet, analizat, komentet, nuk duhet të shkelin parimet etike (gjuhën e urrejtjes, fyerjet, diskriminimet e çfarëdoshme).