Aliu kërkon nga imamët kujdes më të shtuar, pas shtimit të rasteve të infektimit

Gjilan – Kërkojmë nga ju imamë dhe këshilla të xhematit që të vazhdojmë me punën tonë duke u kujdesur më shumë, sepse ditëve të fundit janë shtuar rastet e infektimit. Prandaj duhet te kemi kujdes në mbajtjen e maskave dhe mbajtjen e distancës në xhami ka thënë Naim Aliu në një takim pune me imamët dhe këshillat e xhematit.

Kryetari i këshillit Naim ef Aliu së bashku me krye imamin Iljaz ef Mustafa mbajtën takimin me imamët e xhamive të qytetit të Gjilanit dhe anëtarët e këshillave te xhamive.

Qëllimi i takimeve ishte koordinimi i punëve të përbashkëta. Kryetari Naim Aliu në fillim i njoftoi të pranishmit arsyen e këtij takimi, i cili ka për qëllim njoftimin me gjendjen aktuale dhe për at të cilën kemi kaluar deri më tani, duke u përballur me pandeminë.

Kërkojmë nga ju imamë dhe këshilla të xhematit që të vazhdojmë me punën tonë duke u kujdesur më shumë, sepse ditëve të fundit janë shtuar rastet e infektimit. Prandaj duhet te kemi kujdes në mbajtjen e maskave dhe mbajtjen e distancës në xhami.

Kryetari, Aliu, njoftoi imamët dhe këshillat e xhematit për dëmet ekonomike që ka shkaktuar pandemia. Pasi që Këshilli i Bashkësisë Islame varet nga anëtarësia që grumbullohet nga xhemati, jemi të detyruar të kërkojmë nga imamët dhe nga ju që të jepni angazhimin e juaj në ketë aspekt. Kryetari Naim ef Aliu premtoi takimet e tilla me këshillat e xhematëve do të jenë më të shpeshta./rajonipress/

Shpërndaje.
© RAJONIPRESS

Vërejtje!

RajoniPress.com nuk do të botojë shkrime që nuk i përmbushin kriteret dhe standardet profesionale të gazetarisë bashkëkohore. Nuk do të ketë për askënd mbyllje apo censurë, por jemi të fokusuar që në këtë agjenci, lajmi, shkrimi, raporti, intervista dhe opinioni të plotësojnë kriteret profesionale. Gjithashtu opinionet, analizat, komentet, nuk duhet të shkelin parimet etike (gjuhën e urrejtjes, fyerjet, diskriminimet e çfarëdoshme).