Albin Kurti të punojë për bashkëngjitje të Luginës me Kosovën

Nga Bilall Maliqi – Nëse kryeministri i ardhshëm i Kosovës z. Albin Kurti nuk punon për bashkëngjitje të Luginës me Kosovën, e cila veç e ka dhënë verdiktin për bashkim që nga Referendumi i 1 dhe 2 marsit 1992, atëherë që në start e humb besimin te shqiptarët e kësaj krahine të ndarë.

Qeveria Haradinaj dështoi në këtë drejtim, LDK-ja është kundër korrigjimit të kufijve (edhe pse e din shumë mirë se Veriun kurrën e kurrës nuk mund ta kenë nën sovranitetin e Kosovës). Edhe deklaratat e kryeministrit të ardhshëm (gjatë zgjedhjeve) nuk ishin edhe aq të dëshirueshme dhe korrekte karshi kësaj pjese, andaj presim një bashkëpunim të ngushtë me presidentin e shtetit dhe të kryhet njëherë e mirë çështja e shqiptarëve të Luginës.

Nuk e besoj dot që kryeministri i Kosovës z. Albin Kurti nuk punon në këtë drejtim, përndryshe do ta mallkojë historia dhe Perëndia…! Nëse është i pashmangshëm korrigjimi, atëherë edhe unë jam për korrigjim të kufijve 3 me 3 (tre komunat tona me tre komuna të Veriut) dhe përfundimisht do të përmbyllet problemi i shqiptarëve të Luginës, por edhe i serbëve (problematikë) në Veri…!

Shpërndaje.
© RAJONIPRESS

Vërejtje!

RajoniPress.com nuk do të botojë shkrime që nuk i përmbushin kriteret dhe standardet profesionale të gazetarisë bashkëkohore. Nuk do të ketë për askënd mbyllje apo censurë, por jemi të fokusuar që në këtë agjenci, lajmi, shkrimi, raporti, intervista dhe opinioni të plotësojnë kriteret profesionale. Gjithashtu opinionet, analizat, komentet, nuk duhet të shkelin parimet etike (gjuhën e urrejtjes, fyerjet, diskriminimet e çfarëdoshme).