Aktiviteti fizik zvogëlon rreziqet e sëmundjes së zemrës

Ushtrimet e rregullta, mund të zvogëlojë inflamacionin dhe të ndihmojë mbrojtjen kundër sëmundjeve të zemrës, sugjeron një studim i ri.

Në hulumtimet e bëra mbi minj, shkencëtarët nga Spitali i Përgjithshëm i Masaçusets shikuan një grup brejtësish që vraponin çdo ditë mbi rutine dhe një grup që jo.

Minjtë që ushtroheshin çdo natë kishin nivele më të ulëta të një lloj qelize të sistemit imunitar që mund të shndërrohen në qelizat e bardha të gjakut.

Kjo uli rrezikun e tyre për inflamacion kronik, i cili kontribuon në formimin e pllakave që bllokojnë arteriet dhe mund të shkaktojnë sëmundje kardiovaskulare.

Shpërndaje.
© RAJONIPRESS

Vërejtje!

RajoniPress.com nuk do të botojë shkrime që nuk i përmbushin kriteret dhe standardet profesionale të gazetarisë bashkëkohore. Nuk do të ketë për askënd mbyllje apo censurë, por jemi të fokusuar që në këtë agjenci, lajmi, shkrimi, raporti, intervista dhe opinioni të plotësojnë kriteret profesionale. Gjithashtu opinionet, analizat, komentet, nuk duhet të shkelin parimet etike (gjuhën e urrejtjes, fyerjet, diskriminimet e çfarëdoshme).