Aktivistja shqiptare nga Gjermania, Teuta Abazi, shpallet “Ambasadore e Paqes”

Teuta Abazi është një juriste dhe aktiviste shqiptare, e cila prej shumë vjetësh jeton në Gjermani.

Ajo është mjaft aktive në partinë SPD, në punën e saj si vullnetare për shoqërinë civile dhe angazhimet si këshilltare e Federatës së Juristëve socialdemokratë në landin e Nordrhein-Uestfali.

Pak kohë më parë, Teuta u vlerësua me çmimin “Ambasadore e Paqes” nga organizata “Global Socio-Economic and Financial Evolution Network”, transmeton albinfo.ch.

Ajo ka treguar rreth rrugëtimit, karrierës dhe pse zgjodhi studimet në fushën e drejtësisë.

“Në Gjermani është ndër profesionet më të vështira, pasi zgjasin shumë dhe është angazhim shumë i madh, por ia del ai që ka ambicie dhe disiplinë”, shprehet ajo. /Albinfo.ch

Aktivistja shqiptare nga Gjermania, Teuta Abazi, shpallet “Ambasadore e Paqes”

Shpërndaje.
© RAJONIPRESS