Aktakuza të ngritura për vjedhje të rënda dhe detyrime financiare

Prokuroria Themelore në Gjilan, Departamenti Përgjithshëm, ka ndaluar një (1) person, në kohëzgjatje prej 48 orësh, për shkak të dyshimit se ka kryer veprën penale “Lëndim i lehtë trupor”. Gjithashtu, nga kjo prokurori janë paraqitur dy (2) kërkesa për caktimin e masës së paraburgimit, ndaj tre (3) personave, për veprat penale “Vjedhje e rëndë” dhe “Lëndim i lehtë trupor”, si dhe ka ngritur pesëmbëdhjetë (15) aktakuza, kundër nëntëmbëdhjetë (19) personave, për vepra të ndryshme penale.

Kërkesat për caktimin e paraburgimit (apo masa tjera):
Departamenti Përgjithshëm, ka paraqitur dy (2) kërkesa për caktimin e masës së paraburgimit, ndaj tre (3) personave. Njëra kërkesë është paraqitur, ndaj dy (2) personave, për shkak të dyshimit se në bashkëkryerje kanë kryer veprën penale “Vjedhje e rëndë”, ndërsa kërkesa tjetër është paraqitur ndaj një (1) personi, me dyshimin se ka kryer veprën penale “Lëndim i lehtë trupor”.

Prokuroria Themelore në Gjilan, ka ngritur gjithsej pesëmbëdhjete (15) aktakuza, kundër nëntëmbëdhjetë (19) personave.
Departamenti për Krime të Rënda, ka ngritur dy (2) aktakuza, kundër pesë (5) personave:
Një (1) aktakuzë, kundër një (1) personi, për veprën penale “Përdorimi i armës apo mjetit
të rrezikshëm”
Një (1) aktakuzë, kundër katër (4) personave, për veprën penale “Blerja, posedimi, shpërndarja dhe shitja e paautorizuar e narkotikëve, substancave psikotrope ose analoge”.

Ndërsa, Departamenti Përgjithshëm, ka ngritur trembëdhjetë (13) aktakuza, kundër katërmbëdhjetë (14) personave:
Dy (2) aktakuza, kundër dy (2) personave, për veprën penale “Dhunë në familje”
Gjashtë (6) aktakuza, kundër (6) personave, për veprën penale “Vjedhje e shërbimeve”
Një (1) aktakuzë, kundër një (1) personi, për veprën penale “Sulmi”
Një (1) aktakuzë, kundër një (1) personi, për veprën penale “Blerja, pranimi ose fshehja e sendeve të përfituara me kryerjen e veprës penale”.
Një (1) aktakuzë, kundër një (1) personi, për veprën penale”Mos raportimi ose raportimi
i rremë i pasurisë, i të ardhurave, i dhuratave, i dobisë tjetër materiale ose i detyrimeve
financiare”.
Një (1) aktakuzë, kundër një (1) personi, për veprën penale”Zjarrëvënia”
Një (1) aktakuzë, kundër dy (2) personave, për veprën penale “Sulm ndaj personit zyrtar” thuhet në njoftimin e Prokurorisë./rajonipress/

Shpërndaje.
© RAJONIPRESS

Vërejtje!

RajoniPress.com nuk do të botojë shkrime që nuk i përmbushin kriteret dhe standardet profesionale të gazetarisë bashkëkohore. Nuk do të ketë për askënd mbyllje apo censurë, por jemi të fokusuar që në këtë agjenci, lajmi, shkrimi, raporti, intervista dhe opinioni të plotësojnë kriteret profesionale. Gjithashtu opinionet, analizat, komentet, nuk duhet të shkelin parimet etike (gjuhën e urrejtjes, fyerjet, diskriminimet e çfarëdoshme).