Aktakuza ndaj personave që organizuan skemat piramidale dhe bixhozit të paligjshëm

Gjilan – Prokuroria Themelore në Gjilan, gjatë 24 orëve të fundit, ka ndaluar një (1) person, në kohëzgjatje prej 48 orësh, me dyshimin se ka kryer veprat penale “Lëndim i lehtë trupor”, si dhe ndaj tij ka paraqitur kërkesë për caktimin e masës së paraburgimit. Gjithashtu, kjo prokurori ka ngritur nëntë (9) aktakuza, kundër trembëdhjetë (13) personave, për vepra të ndryshme penale.

Ndalimet e personave me urdhër të prokurorit:
Departamenti Përgjithshëm, ka ndaluar një (1) person, në kohëzgjatje prej 48 orësh, me dyshimin e veprës penale “Lëndim i lehtë trupor”.

Kërkesat për caktimin e masës së paraburgimit (apo masa tjera):
Departamenti Përgjithshëm, ka paraqitur një (1) kërkesë për caktimin e masës së paraburgimit, ndaj një (1) personi, me dyshimin se në komunën e Kamenicës, ka kryer veprën penale “Lëndim i lehtë trupor”.

Aktakuzat:
Departamenti Përgjithshëm, ka ngritur nëntë (9) aktakuza, kundër trembëdhjetë (13) personave, për këto vepra penale:
Dy (2) aktakuza kundër dy (2) personave për veprën penale “Lëndim i lehtë trupor”;
Dy (2) aktakuza kundër tre (3) personave për veprën penale “Vjedhje e pyllit”;
Një (1) aktakuzë kundër dy (2) personave për veprat penale “Lëndim i lehtë trupor” dhe “Sulmi”;
Një (1) aktakuzë kundër dy (2) personave për veprën penale “Vjedhje e rëndë”;
Një (1) aktakuzë kundër dy (2) personave për veprën penale “Organizimi i skemave piramidale dhe bixhozit të paligjshëm”;
Një (1) aktakuzë kundër një (1) personi për veprën penale “Tregtia e ndaluar”;
Një (1) aktakuzë kundër një (1) personi për veprën penale “Kontrabandimi i mallrave”./rajonipress/

Shpërndaje.
© RAJONIPRESS

Vërejtje!

RajoniPress.com nuk do të botojë shkrime që nuk i përmbushin kriteret dhe standardet profesionale të gazetarisë bashkëkohore. Nuk do të ketë për askënd mbyllje apo censurë, por jemi të fokusuar që në këtë agjenci, lajmi, shkrimi, raporti, intervista dhe opinioni të plotësojnë kriteret profesionale. Gjithashtu opinionet, analizat, komentet, nuk duhet të shkelin parimet etike (gjuhën e urrejtjes, fyerjet, diskriminimet e çfarëdoshme).