Ahmeti: Ka gatishmëri që zgjedhjet të mbahen më 6 tetor

Kreu i PSD-së, Shpend Ahmeti, ka thënë se ka disponim brenda subjekteve politike që zgjedhjet të mbahet më 6 tetor.

Pas një takimi me kreun e LDK-së, Isa Mustafa, Ahmeti tha se janë siguruar që të enjten të jenë të gjithë prezentë që të votojnë shpërndarjen e Kuvendit dhe kështu tu hapet rrugë zgjedhjeve.

“U dakorduam që me 22 të jemi të gjithë në sallë për të siguruar që do të ndodhë shpërndarja e Kuvendit dhe t’i hapim rrugë zgjedhjeve. Siç duket, data që po përfolët më së shumti është 6 tetori. Pra nëse shpërndahet të enjten Kuvendi, atëherë mbesin dy data, 29 shtatori ose 6 tetori, por siç duket tek të gjithë ka një gatishmëri që zgjedhjet të mbahen me 6 tetor”, tha Ahmeti.

Ndërsa i pyetur nëse do të shkojnë në koalicion parazgjedhor me LDK-në, Ahmeti tha se LDK është e interesuar të shkojë e vetme në zgjedhje.

“Nuk e di tash, besoj se do ta diskutojmë. LDK është më e interesuar të shkojë e vetme në zgjedhje. Natyrisht varësisht prej rrethanave të tjera që i kanë thënë edhe vet nëse krijohet ndonjë mundësi apo diçka e partive të mëdha në koalicion, atëherë edhe këta do t’i shqyrtojnë seriozisht këto çështje. Por po e them mbetet në frymën e bashkëpunimit ku i kemi të hapura të gjitha temat, prej dialogut deri ta aspektet e ekonomisë dhe lufta kundër korrupsionit”, tha Ahmeti. /Telegrafi/

Shpërndaje.
© RAJONIPRESS

Vërejtje!

RajoniPress.com nuk do të botojë shkrime që nuk i përmbushin kriteret dhe standardet profesionale të gazetarisë bashkëkohore. Nuk do të ketë për askënd mbyllje apo censurë, por jemi të fokusuar që në këtë agjenci, lajmi, shkrimi, raporti, intervista dhe opinioni të plotësojnë kriteret profesionale. Gjithashtu opinionet, analizat, komentet, nuk duhet të shkelin parimet etike (gjuhën e urrejtjes, fyerjet, diskriminimet e çfarëdoshme).