Admirali Foggo: Kosova tani është mjedis i sigurt

Në ceremonin e pranim-dorëzimit të Komandës ishte i pranishëm edhe Admirali James G. Foggo. Ai tha se tani në Kosovë është një mjedis i sigurt edhe pse sipas tij duhet akoma me shumë punë për tu bërë, raporton “Zëri.info”.

“Kosova tani është një mjedis më i sigurt dhe më i qëndrueshëm. Ka akoma më shumë për të bërë, megjithatë unë sfidoj të gjithë këtu sot që të ndërtojmë mbi suksesin e jashtëzakonshëm që kemi arritur”, ka thënë admirali.

Fjalë të mira FOggo pati edhe për ish-gjeneralin D’Addario, për ë cilin misioni në Kosovë ishte i treti në karrierën e tij.

“Ai mori komandën e KFOR-it më 28 nëntor 2018 me këto këndvështrime te jashtëzakonshme dhe një kuptim të thellë të sfidave me të cilat përballe Kosova. Kjo njohuri e dorës së parë ia mundësoi këtij udhëheqësi të arritur të bënte një ndikim të menjëhershëm. Që nga ajo ditë Lorenzo ka udhëhequr shkëlqyeshëm më shume se 3.500 trupa që përfaqësojnë 28 kombe”, ka pohuar Foggo, përcjell “Zëri.info”.

Admirali Foggo i ka dëshiruar mirëseardhje Risit, e që sipas tij eshë një njohës i mirë i NATO-së dhe i proceseve.

Shpërndaje.
© RAJONIPRESS

Vërejtje!

RajoniPress.com nuk do të botojë shkrime që nuk i përmbushin kriteret dhe standardet profesionale të gazetarisë bashkëkohore. Nuk do të ketë për askënd mbyllje apo censurë, por jemi të fokusuar që në këtë agjenci, lajmi, shkrimi, raporti, intervista dhe opinioni të plotësojnë kriteret profesionale. Gjithashtu opinionet, analizat, komentet, nuk duhet të shkelin parimet etike (gjuhën e urrejtjes, fyerjet, diskriminimet e çfarëdoshme).