UBT

Abdixhiku: Kosova është e përhershme dhe e pavdekshme

/ 2 minuta lexim
Hidromorava

Kryetari i Lidhjes Demokratike të Kosovës, Lumir Abdixhiku, në seancën solemne e cila po mbahet për nder të 16 vjetorit të pavarësisë, ka uruar të gjithë në emër të LDK-së për këtë ditë të shënuar.

Abdixhiku tha se në këtë ditë e datë historike, kujtojmë dhe nderojmë gjithë rrugëtimin tonë kombëtar.

“Prandaj sot, në këtë ditë madhështore, ne kujtojmë me nderim e mirënjohje, lëvizjen më të madhe shqiptare në Kosovë, atë për liri, për pavarësi e për demokraci. Prandaj sot i falënderojmë të gjithë ata aktivistë e vullnetarë, që mirëmbajtën jetën tonë institucionale gjatë viteve të 90-ta dhe i dhanë shpirt e nxitje lëvizjes sonë”, tha Abdixhiku.

Ai para deputetëve ka përmendur edhe kontributin e ish-presidentit të Kosovës, Ibrahim Rugova, UÇK-së dhe familjes së komandantit legjendar, Adem Jashari.

Fundamenti

“Në mënyrë të veçantë, e nderojmë me vlerësim të epërm, prijësin e rrugës sonë, kryetarin e Lidhjes Demokratike të Kosovës dhe Presidentin Historik të vendit tonë, Dr. Ibrahim Rugovën, vizioni i të cilit, i artikuluar me mençuritë pashoq, në fillim të viteve të 90-ta, u bë realitet në vitin 1999, kur bota u bashkua me ne, dhe në vitin 2008, kur përsëri ishte me ne, ditën që shpallën pavarësinë e vendit tonë, për të qëndruar përkrah nesh përgjatë rrugëtimit tonë të derisotshëm. Shprehim mirënjohjen tonë të thellë, Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës dhe sakrificën e Jasharajve”, tha Abdixhiku.

Kryetari i LDK-së tha se e shkuara e Kosovës, është e lavdishme dhe e papërsëritshme, dhe tha se Kosova është e përhershme dhe e pavdekshme.

“Rrugëtimi ynë si shtet krenar, me njerëz të jashtëzakonshëm e të ardhme të ndritshme do të vazhdojë. Sepse ky rrugëtim s’ka kthim mbrapa. Sepse Kosova, atdheu ynë, është i përhershëm. Sepse Republika është e përhershme dhe e pavdekshme”, deklaroi ai.