Abdixhiku: 17 për qind e territorit pa polici e gjyqësor, me çka mbahet shteti – me fjalime prej Prishtinës?

Kryetari i Lidhjes Demokratike të Kosovës, Lumir Abdixhiku ka kritikuar sot Qeverinë Kurti lidhur me qasjen në dialog dhe qeverisjen e vendit.

Abdixhiku në interpelancën ndaj kryeministrit Albin Kurti lidhur me situatën në vend, të thirrur nga deputetët e Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës tha se derisa flasin në Kuvend 17 për qind e territorit është pa polici, prokuror, gjyqtar e shërbime bazike komunale.

“Kur i dëgjon pozicionimet e qeverisë të krijohet përshtypja që jeton në një univers paralel… Kryeministri foli për siguri e luftë ndaj krimit, ndërsa derisa flasim 17 për qind e territorit është pa polici, gjyqtar e prokurorë… Një aksident rrugor nuk mund ta zgjidhin në veri, një dhunë në familje s’ka kush ta trajtojë në veri. Me çka mbahet shteti? Me fjalime prej Prishtinës”, tha Abdixhiku.

Ai tha se pushteti flet se si ka ndryshua dialogu se këta janë në qeveri, ndërsa në deklaratën e Borrelit thuhet se palët e kuptojnë që të gjitha marrëveshjet paraprake të dialogut duhet të zbatohen, e edhe Asociacioni.

“Çfarë ndryshimi është ky”?, pyeti Adixhiku. /Telegrafi/

Shpërndaje.
© RAJONIPRESS