Abbott: Zhgënjyese mosarritja e marrëveshjes për targat – Kosova dhe Serbia të shmangin veprimet që çojnë në tension e përshkallëzim

Ambasadori britanik në Kosovë, Nicholas Abbott, e ka quajtur zhgënjyese mosarritjen e një marrëveshjeje për targat në Bruksel.

Në një shkrim në llogarinë e tij në Facebook, ai u shpreh se situata aktuale paraqet rrezik për sigurinë dhe jetesën e njerëzve të thjeshtë në Kosovë dhe shpërqendron misionin e Qeverisë për përmirësimin e jetës së tyre.

Tutje tha se të gjitha palët duhet të shmangin veprimet që mund të çojnë në një përshkallëzim të tensionit ose të shkaktojnë kërcënime për sigurinë.

“Është e nevojshme që menjëherë të bëhet përparim për t’u arritur një marrëveshje për normalizim, që do t’i bënte të panevojshme mosmarrëveshjet rreth çështjeve të tilla si targat”, ka shkruar Abbott./Telegrafi/

Shpërndaje.
© RAJONIPRESS