Mobi Casa

Abazi: “Zajednica” e Kurtit po kalon nëpër gjakun e aktivistëve

/ 2 minuta lexim
Uji Dea

Deputeti i Kuvendit të Kosovës, Haki Abazi ka thënë se përkujtimi i marrëveshjeve të Brukselit nga ana e kryeministrit, Albin Kurti është vetëm një “vajtim i tij dhe manipulimi me fenë dhe besimtarët”.

Abazi përmes një postimi në rrjetin social në Facebook ka shkruar se Kurti përkujtoi marrëveshjen e 2013 dhe 2015 por siç u shpreh ai nuk e ka problem me falë tokë manastirit të Deçanit dhe të premtoj zbatimin e statutit të Zajednicës.

“A e ndëgjuat vajtimin e radhës të Kurtit. Tha ‘Qeveria ka tepër shumë probleme te trashëguara”, e përkujton marrëveshjen e 2013 dhe 2015 ama nuk e ka problem me falë tokë manastirit të Deçanit dhe të premtoj zbatimin e statutit të Zajdnicës- E tha Deputetja Norvegjeze në Këshillin e Evropës. Kurti ka bërë zotimin e zbatimit të asociacionit para se të bëhet pranimi i Kosovës në Këshillin e Evropës.

UBT

Sa herë të vajtoj Kurti e të bëhet viktima, në prapaskenë e në dhomat pa dritë, ka bërë një kompromis të ri me Vuçiç. Zajednica e Kurtit po kalon nëpër gjakun e aktivistëve”, tha Abazi.

Sipas tij “Me tokën për Manastirin dhe Zajednicën edhe Thaçi dhe Mustafa e kishin marrë anëtarësimin në KE por janë karta të dhe djegura sa i përket njohjes nga ana e Serbisë”. /Telegrafi/