AAK-ja kundër ndryshimeve në marrëveshjen e 10 qershorit

Pas LDK-së që mori sugjerimin e degëve të veta që Isa Mustafa të nominohet për kryeministër, edhe degët e AAK-së janë mbledhur të hënën për t’i dhënë mbështetje liderit të tyre, Ramush Haradinaj.

Ata janë shprehur të vendosur që të mos e ndryshojnë marrëveshjen e 10 qershorit edhe me çmimin e prishjes së koalicionit.

AAK-ja ka bërë përgjegjëse LDK-në në rast se ndodh ndonjë veprim i njëanshëm ndaj marrëveshjes.

E LDK-ja e drejtuar nga Isa Mustafa pritet të vendosë përfundimisht sot (e martë) se cila do të jetë e ardhmja e bllokut.

Dy partnerët e tjerë të koalicionit, Albin Kurti i “Vetëvendosjes” dhe Fatmir Limaj i Nismës për Kosovën po bëjnë përpjekjet e fundit për ta shpëtuar koalicionin që për pesë muaj qëndroi bashkë. Të hënën ata kanë zhvilluar një takim me Ramush Haradinajn, por pa ndonjë rezultat. Pozicioni i Haradinajt ka qenë i njëjtë.

Qeverisjen me PDK-në nuk e ka përjashtuar deputeti i AAK-së, Ahmet Isufi.

Pas takimit me kryetarët e degëve ai ka thënë se deri në fund do t’i përmbahen marrëveshjes së arritur më 10 qershor.

Nënkryetarja e LDK-së, Teuta Sahatqiu, ka thënë se kjo parti vazhdon të insistojë në rishqyrtimin e marrëveshjes së 10 qershorit, ngase Gjykata Kushtetuese e pamundësoi që ajo të zbatohet në tërësi.

Zyrtarë të LDK-së në kushte anonimiteti i kanë thënë gazetës se për LDK-në opsioni i vetëm i pranueshëm është Isa Mustafa kryeministër.

E PDK-ja është duke pritur përçarjen eventuale të bllokut për ta marrë ndonjërën prej partive në koalicion. /koha/

Shpërndaje.
© RAJONIPRESS