A mundet kafeja ta parandalojë mbipeshën?

Konsumimi i kafesë mund të ndihmojë në parandalimin e mbipeshës, pohojnë shkencëtarët. Një studim i ri ka identifikuar një substancë në pijet me kafeinë që ndihmon në parandalimin e disa efekteve të dëmshme për mbipeshën.

Substanca “Cholorgenic acid”, ose “CGA”, në masë të madhe ka reduktuar rezistencën ndaj insulinës dhe akumulimi i yndyrave në mëlçinë e minjve, të cilët ishin të ushqyer në një mënyrë të caktuar.

Minjtë kishin aplikuar një dietë për 15 javë, me ushqim yndyror, gjatë të cilës shkencëtarët në universitetin e Gjeorgjisë kishin injektuar minjtë me substancën. Ata kishin vërtetuar se kjo substancë, jo vetëm se ishte efektive në parandalimin e shtimit të peshës, por edhe kishte mbajtur në gjendje normale nivelin e sheqerit në gjak.

Shpërndaje.
© RAJONIPRESS

Vërejtje!

RajoniPress.com nuk do të botojë shkrime që nuk i përmbushin kriteret dhe standardet profesionale të gazetarisë bashkëkohore. Nuk do të ketë për askënd mbyllje apo censurë, por jemi të fokusuar që në këtë agjenci, lajmi, shkrimi, raporti, intervista dhe opinioni të plotësojnë kriteret profesionale. Gjithashtu opinionet, analizat, komentet, nuk duhet të shkelin parimet etike (gjuhën e urrejtjes, fyerjet, diskriminimet e çfarëdoshme).