A ka gjë ma taksirat

Poezi nga Demir Krasniqi

A ka gjë ma taksirat –
Se kur mbesin shkollat thatë ?!

Nxënësit ikën, shkuan n’ kurbet –
Shumë shkolla na mbetën shkret !

Kur sheh shkolla thatë pa nxënës –
Mu si djepat e thatë të nënës !

Kur sheh shkolla thatë pa mësues –
Mu si gurrat pa kullues !

Kur shesh shkolla pa arsimtarë –
Mu si drithërat pa hambarë !

Kur sheh shkolla pa ditarë –
Mu si fshatrat pa fshatarë !

Kur i sheh shkollat pa banka –
Mu si muret nëpër baraka !

Kur sheh shkolla pa karrige –
Mu si stallat nëpër brigje !

Kur sheh shkolla pa tabela –
Si sharkia që s’ ka tela !

Kur sheh shkolla mbyllë nën dry –
Lot të rëndë rrjedhin nën sy !

Kur sheh shkolla të rrënuara –
T’ kapin ethe të trishtuara !

Gjilan, më 10.07.2019
Demir Krasniqi

Shpërndaje.
© RAJONIPRESS

Vërejtje!

RajoniPress.com nuk do të botojë shkrime që nuk i përmbushin kriteret dhe standardet profesionale të gazetarisë bashkëkohore. Nuk do të ketë për askënd mbyllje apo censurë, por jemi të fokusuar që në këtë agjenci, lajmi, shkrimi, raporti, intervista dhe opinioni të plotësojnë kriteret profesionale. Gjithashtu opinionet, analizat, komentet, nuk duhet të shkelin parimet etike (gjuhën e urrejtjes, fyerjet, diskriminimet e çfarëdoshme).