A do të hapet në nëntor pika kufitare në Stançiq?

Gjilan – Pas shumë vite pritje, së shpejti do të inaugurohet pika kufitare Kosovë – Maqedoni në Stançiq që lidhë Gjilanin me Kumanovën ka thënë Sadullah Arifi zyrtar në Ministrinë e Infrastrukturës.

Pika kufitare në Stançiq është kërkuar kaherë nga autoritetet kosovare, por pala maqedonase e ka vonuar tej mase realizimin e saj.

Ndonëse pjesa infrastrukturore është kryer, mbeten vetëm formalitetet zyrtare që të përfundojë edhe akti final.

Sadullah Arifi zyrtar në Ministrinë e Infrastrukturës i ka bërë një vizitë pikës në Stançiq dhe ka shkruar se së shpejti pritet të inaugurohet. “Pas shumë vite pritje, së shpejti do të inaugurohet pika kufitare Kosovë – Maqedoni në Stançiq që lidhë Gjilanin me Kumanovën” ka thënë Sadullah Arifi zyrtar në Ministrinë e Infrastrukturës.

Edhe Shemsedin Elezi këshilltar komunal bashkë me Sabri Kadriun e ka vizituar këtë pikë kufitare. “Me përfaqësuesin e komisionit ndërkufitar Sabri Kadriu, unë si pjesë e Asamblesë komunale të Gjilanit vizituam pikën kufitare në Stançiq, duke parë nga afër gjendjen momentale dhe pritjen për hapjen e saj, me çka sendërtohet kërkesa popullore për lidhjen fizike të popullit tonë këndej e andej kufirit si dhe zhvillim regjional dhe shtetëror. Ishte insistim yni i vazhdueshëm me vite të tëra për hapjen e kësaj pike kufitare dhe presim që të realizohet shumë shpejt” ka shkruar Elezi./rajonipress/

Shpërndaje.
© RAJONIPRESS

Vërejtje!

RajoniPress.com nuk do të botojë shkrime që nuk i përmbushin kriteret dhe standardet profesionale të gazetarisë bashkëkohore. Nuk do të ketë për askënd mbyllje apo censurë, por jemi të fokusuar që në këtë agjenci, lajmi, shkrimi, raporti, intervista dhe opinioni të plotësojnë kriteret profesionale. Gjithashtu opinionet, analizat, komentet, nuk duhet të shkelin parimet etike (gjuhën e urrejtjes, fyerjet, diskriminimet e çfarëdoshme).