A dëshironi të bëni një gjumë të mirë? Mos pini kafe pas orës 2 të mesditës

Një doktoreshë nga Australia thotë se ajo ka një formulë, të cilën e ka aplikuar me pacientët e saj, kur ata kanë probleme me gjumin, dhe është shumë më e thjeshtë seç e mendoni.

Preeya Alxander, nga Melbourne i Australisë thotë se ekzistojnë gjashtë gjëra, që çdo njeri duhet t’i bëjë për të pasur një gjumë kualitativ.

Duke filluar nga lënia e kafesë që në orën 2 të mesditës, deri tek heqja e të gjitha orave në dhomën e fjetjes, sekretet e saj janë shumë të thjeshta dhe praktike për çdo person.

Dr. Alexander ka thënë për Dailymail, se disa nga arsyet kryesore të problemeve me gjumin janë: stresi depresioni dhe ankthi. “Kur ne ndihemi të stresuar apo në depresion, preket kualiteti i gjumit, kështu ju ndiheni sikur nuk keni fjetur mirë dhe jeni të lodhur gjatë gjithë kohës”, tha ajo.

Një nga gjërat kryesore sipas saj është të mos e përdorni teknologjinë së paku një orë para orës së gjumit. Më poshtë është lista e gjashtë gjërave që Dr. Alexander ka publikuar:

Shmangia e përdorimit të ekraneve një orë para se të flini

Shmangia e kafeinës pas orës 2 të mesditës

Kryerja e një rituali të njëjtë çdo natë para gjumit

Heqja e të gjitha orave nga dhoma e gjumit

Ecja për 30 minuta në mëngjes

Meditimi

Express

Shpërndaje.
© RAJONIPRESS

Vërejtje!

RajoniPress.com nuk do të botojë shkrime që nuk i përmbushin kriteret dhe standardet profesionale të gazetarisë bashkëkohore. Nuk do të ketë për askënd mbyllje apo censurë, por jemi të fokusuar që në këtë agjenci, lajmi, shkrimi, raporti, intervista dhe opinioni të plotësojnë kriteret profesionale. Gjithashtu opinionet, analizat, komentet, nuk duhet të shkelin parimet etike (gjuhën e urrejtjes, fyerjet, diskriminimet e çfarëdoshme).