Fundamenti

8 ushqime që ju ndihmojnë të fitoni imunitet gjatë periudhës së gripit

/ 1 minutë lexim

Mes gjithë atyre që kemi në dorë të bëjmë për shëndetin tonë, kryesore është mënyra se si ushqehemi.

Imuniteti i fortë është çfarë në duhet më shumë se çdo gjë tjetër, prandaj mos neglizhoni asgjë nga lista më poshtë.

Supë pule

Siguron lëngjet e nevojshme për të ndihmuar në luftën kundër viruseve

Agrumet

Vitamina C është një antioksidant që ndihmon në forcimin e imunitetit. Përpiquni të mos ndani as lëngun e portokallit!

Hudhrat

Veprojne si antibiotike duke luftuar çdo infeksion brenda trupit tuaj

Xhenxhefil

Uji Dea

Përmban substanca të quajtura sesquiterpenes që luftojnë viruset dhe pakësojnë kollën

Mjalti

Eshtë i aftë të luftojë mikrobet, bakteret dhe kërpudhat dhe në të njëjtën kohë qetëson zonën e irrituar të fytit

Vera e kuqe

Resveratroli dhe polifenolet e gjendura me shumicë tek vera e kuqe parandalojnë shumimin e viruseve që kanë hyrë në organizëm

Kërpudha

Janë të pasura me vitaminë D, prodhojnë cytokine – një proteinë qelizore që ndihmon në luftimin e infeksioneve

Ushqime të pasura me zink

Djathi, thjerrëzat, veza, arrat, gruri etj.