64 të vdekur nga koronavirusi në Kosovë

Gjashtë viktima i janë shtuar sot listës së të vdekurve nga koronavirusi në Kosovë, duke çuar në 64 numrin e përgjithshëm të tyre.

Po kalojnë pothuajse pesë muaj që nga shfaqja e pandemisë Covid-19 në vendin tonë, ndërsa deri më sot janë shënuar dhjetëra viktima si pasojë e infektimit me koronavirus, të cilët nuk kanë arritur të përballojnë më gjatë këtë infeksion.

Gjatë ditës së sotme është shënuar numri më i madh i të vdekurve brenda 24 orëve që nga 22 marsi kur edhe u regjistrua viktima e parë nga Covid-19 brenda territorit të Kosovës.

Sipas njoftimit nga Qendra Klinike Universitare e Kosovës, në Klinikën Infektive ka vdekur një pacient, në atë të Pulmologjisë dy dhe në Mjekësinë Sportive tre.

Pacientët që kanë përfunduar me vdekje janë: Sh.I. (1949) -Prishtinë; F.H (1948) -Viti, R.K (1950)-Mitrovicë, B. G (1960)-Vushtrri, S. T. (1949) – Fushë Kosovë dhe V. SH. (1982)- Pejë.

Ndërkaq, plaku 82 vjeçar nga komuna e Podujevës ishte personi i parë që kishte vdekur nga koronavirusi në Kosovë, i cili vdiq në pjesën e dytë të muajit mars, vetëm nëntë ditë pasi Covid-19 preku Kosovën.

Numri i rasteve të reja me COVID-19 në javët e fundit është rritur dukshëm, kurse gjatë ditës së sotme ende nuk dihet se sa persona kanë rezultuar pozitiv së fundmi.

Që nga fillimi i pandemisë në mes të marsit, Kosova ka konfirmuar në total 3,178 raste me koronavirus.

Shpërndaje.
© RAJONIPRESS

Vërejtje!

RajoniPress.com nuk do të botojë shkrime që nuk i përmbushin kriteret dhe standardet profesionale të gazetarisë bashkëkohore. Nuk do të ketë për askënd mbyllje apo censurë, por jemi të fokusuar që në këtë agjenci, lajmi, shkrimi, raporti, intervista dhe opinioni të plotësojnë kriteret profesionale. Gjithashtu opinionet, analizat, komentet, nuk duhet të shkelin parimet etike (gjuhën e urrejtjes, fyerjet, diskriminimet e çfarëdoshme).