6 Ushqimet e lavdishme që ndikojnë në shtresat dhjamore

Nëse dëshironi t’i hiqni qafe kilogramët, atëherë duhet t’i konsumoni këto ushqime, por, pos ushqimit, e rëndësishme është edhe sasia.

DRITHËRA PËR KAFJALL

Ditën fillojeni ashtu që ta shtoni nivelin e fibrave. N jëkohësisht do ta zvogëloni sasinë e kalorive, të cilat zakonisht i shtoni përmes vezëve dhe salsiçeve. Drithërat ndihmojnë me humbjen në peshë, që edhe e kanë vërtetuar shumë hulumtime. Përzgjidhni drithërat që janë të pasura me fibra e që kanë pak yndyrë.

JOGURTI PA YNDYRË

Jogurti me përqindje të vogël të yndyrës është burimi më i mirë i kalciumit. Mungesa e kalciumit ndikon në sekretimin e kalcitriolit, hormoni i cili nxit grumbullimin e yndyrave, përderisa konsumi ditor i kalciumit ndikon në shkrirjen e yndyrave.

KIKIRIKËT

Disa hulumtime kanë treguar se disa persona që brenda dy javëve kishin konsumuar 505 kalori nga kikirikët nuk kishin shtuar aspak në peshë. Kikirikët, për çudi, ndihmojnë në humbjen e peshës, pasi që na mbajnë të ngopur e po ashtu edhe rregullojnë nivelin e sheqerit në gjak.

SKUMBRI DHE TUNA

Të ashtuquajturat proteinat e “pastra’ në mishin e peshkut, ruajnë energjinë e njeriut dhe shkrijnë kaloritë. Përcaktohuni për llojin e peshqve skumbri dhe tuna, pasi që janë të pasur me aminoacidet Omega 3, aminoacide këto që pakësojnë infeksionet në trup dhe rregullojnë sasinë e hormoneve.

PERIMET E GJELBRA

Perimet e gjelbra si spinaqi, brokoli dhe lulelakra jo vetëm se janë shumë të pasura me minerale vitamina, por gjithsesi se janë të pasura edhe me fibra. Mund të hani një sallatë të vogël pas secilës shujtë dhe kur të vjen radha e shujtës kryesore do të hani më pak.

MANAFERRAT

Me siguri se e dini që janë fibrat ato që ndikojnë në humbjen e kilogramëve. Ju mbajnë të ngopur më gjatë dhe ju mbajnë larg frigoriferit. Me fibra më të pasurat janë mjedrat dhe boronicat. Konsumimi i tyre po ashtu ndikon në largimin e helmeve të grumbulluara në organizmin njeriut.

Shpërndaje.
© RAJONIPRESS

Vërejtje!

RajoniPress.com nuk do të botojë shkrime që nuk i përmbushin kriteret dhe standardet profesionale të gazetarisë bashkëkohore. Nuk do të ketë për askënd mbyllje apo censurë, por jemi të fokusuar që në këtë agjenci, lajmi, shkrimi, raporti, intervista dhe opinioni të plotësojnë kriteret profesionale. Gjithashtu opinionet, analizat, komentet, nuk duhet të shkelin parimet etike (gjuhën e urrejtjes, fyerjet, diskriminimet e çfarëdoshme).