6 mënyra natyrale për ta kontrolluar shtypjen e lartë të gjakut

Njerëzit me hipertension shpeshherë kanë nevojë për medikamente për ta kontrolluar shtypjen e gjakut, por ndryshimet në stilin e jetës mund ta eliminojnë nevojën për ilaçe.

USHTRONI MË SHUMË!

Ushtroni 30 minuta në ditë, në këtë mënyrë mund ta ulni shtypjen e gjakut. Njerëzit të cilët lëvizin më shumë dhe merren me aktivitete fizike shpeshherë reduktojnë numrin e medikamenteve të cilat i kanë marrë. Përcaktohuni për ecje, shëtitje, not, vrapim apo ngasje të biçikletës.

HANI BANANE!

Ndoshta e dini se konsumimi i tepërt i kripës mund ta rritë shtypjen e gjakut, por shumica e nejçëve nuk janë në dijeni për përparësitë e kaliumit. Shumica prej njerëzve nuk e marrin mjaftueshëm këtë mineral. Në bazë të një hulumtimi, bananet janë të pasura me kalium, prandaj, për ta ulur shtypjen e lartë të gjakut, hani banane.

PAKËSOJENI KONSUMIMIN E KRIPËS!

Njerëzit që kanë shtypje të lartë të gjakut mund ta ulin këtë shkallë duke zvogëluar konsumimin e kripës. Studiuesit kanë rekomanduar që njerëzit me hipertension ta kufizojnë konsumimin e kripës në 1.500 miligramë në ditë. Kur të hani ushqime me nivel të kripës, jini të sigurt që të mos i kaloni vlerat e lejuara.

MOS PINI DUHAN!

Duhanxhinjtë janë më se të rrezikuar nga hipertensioni. Megjithëse përmes cigares dhe nikotinës përkohësisht mund t’ju rritet shtypja e gjakut, kjo nuk mund të shndërrohet në gjendje kronike. Por, nëse hiqni dorë nga duhani do ta ulni gjithsesi shtypjen e gjakut.

HUMBNI PESHË!

Studimet kanë treguar që heqja e disa kilogramëve shtesë mund të ketë impakt substancial në shtypjen tuaj të gjakut. Kilogramët shtesë e shtyjnë zemrën të punojë më shumë. Ky mundim shtesë dërgon në hipertension, përderisa humbja e peshës lehtëson punën e sistemit kardiovaskular.

SHMANGNI KAFEINËN!

Kafeja ka disa dobi shëndetësore, por ulja e shtypjes së gjakut nuk është njëra prej tyre. Kafeina mund të ndikojë në kërcimin e shtypjes së lartë të gjakut. Nëse edhe ashtu keni shtypje të lartë, do të ishte ide e mirë ta konsumoni shumë pak këtë substancë, përndryshe telashet pasojnë.

(Kosova Sot Online)

Shpërndaje.
© RAJONIPRESS

Vërejtje!

RajoniPress.com nuk do të botojë shkrime që nuk i përmbushin kriteret dhe standardet profesionale të gazetarisë bashkëkohore. Nuk do të ketë për askënd mbyllje apo censurë, por jemi të fokusuar që në këtë agjenci, lajmi, shkrimi, raporti, intervista dhe opinioni të plotësojnë kriteret profesionale. Gjithashtu opinionet, analizat, komentet, nuk duhet të shkelin parimet etike (gjuhën e urrejtjes, fyerjet, diskriminimet e çfarëdoshme).