50 fermerë vitias përfitojnë nga një shpërndarëse të plehut artificial

Viti – Të mërkurën në Viti 50 fermerë vitias kanë pranuar nga një shpërndarëse të plehut artificial. Kjo gjë u mundësua falë bashkëpunimit të Komunës së Vitisë me Helvetas Sëiss Intercoperation-Projekti Aftësitë për Punësim Rural (APR) dhe implementimit nga Grupi Lokal i Veprimit “Vitia”.

Kryetari i Komunës së Vitisë, Sokol Haliti foli mbi punën që po bënë kjo komunë në bashkëpunim me partnerët e saj që të përkrahën të gjitha sektorët e bujqësisë në këtë komunë. “Ne po mundohemi me partnerët tanë të përkrahim të gjithë fermerët tanë të zellshëm në të gjitha sektorët dhe nën sektorët. Këtë gjë natyrisht që po e bëjmë se bashku me partneret tan sikurse në këtë rast me projektin APR. Me këtë rast dua të falënderoj të gjitha organizatat të cilat po na përkrahin të ndihmojmë të gjitha sektorët si ne blegtori, pemëtari, perimtari, lavërtari etj”, u shpreh Haliti.

Ai tha se kjo komunë do të vazhdoj të bashkëpunoj që të përkrah fermerët të cilët me mund dhe ndjerës po shfrytëzojnë potencialet që ka dhënë natyra në sektorin e bujqësisë.

Kurse Veton Ademi, Drejtor për Bujqësi, Pylltari dhe Zhvillim Rural tha se gjatë këtij viti janë realizuar projekte të shumta në sektorët e ndryshme të bujqësisë.

Ai tha se kjo drejtori ju është mirënjohës kryetarit të Komunës së Vitisë, Sokol Haliti që po përkrah fuqishëm sektorin e bujqësisë por edhe të gjitha organizatat në veçanti Helvetas Sëiss Intercooperation, Projekti Aftësitë për Punësim Rural (APR() me të cilën sot u bë shpërndarja e këtyre pajisjeve të punës për fermerët vitias./rajonipress/

Shpërndaje.
© RAJONIPRESS

Vërejtje!

RajoniPress.com nuk do të botojë shkrime që nuk i përmbushin kriteret dhe standardet profesionale të gazetarisë bashkëkohore. Nuk do të ketë për askënd mbyllje apo censurë, por jemi të fokusuar që në këtë agjenci, lajmi, shkrimi, raporti, intervista dhe opinioni të plotësojnë kriteret profesionale. Gjithashtu opinionet, analizat, komentet, nuk duhet të shkelin parimet etike (gjuhën e urrejtjes, fyerjet, diskriminimet e çfarëdoshme).