5 ushqimet që përmirësojnë sistemin imunitar

Secili nga ne kemi njohuri se çfarë efekti ka sistemi imunitar në jetën e përditshme.

Nutristët pajtohen që ajo me të cilën ne ushqehemi luan një rol shumë të rëndësishëm për shëndetin tonë, transmeton lajmi.net.

Çdo qelizë luan një rol të rëndësishëm dhe kërkojnë çelësin e nutricionit që të jetojnë dhe të punojnë në mënyrë të rregullt. Çelësi kryesorë është sistemi imunitar.

Pesë ushqimet e fuqishme qe ju ndihmojnë të keni një sistem imunitar më të mirë.

Hudhra

E njohur edhe si “ilaçi” më i fuqishëm natyrorë, hudhrat kanë fuqi në rritjen e sistemit imunitar dhe shërimin e shume sëmundjeve të ndryshme.

Çaji

Çaji është i mire për relaksimin e trupit dhe qetësimin e saj, ndihmon në rritjen e sistemit imunitar dhe parandalimin e sëmundjeve.

Portokalli

Një portokall ka vitaminën C, një antioksidant të fuqishëm, shkruan alternative medicine. Vitamina C është ndër faktorët kryesorë për rritjen e sistemit imunitar.

Boronicat

Gjërat e mëdha mund të vijnë në forma të vogla. Boronicat janë të pasura me vitamina që rrisin sistemin imunitar. A to përmbajnë vitaminën C dhe vitaminën E.

Patatet e ëmbla

Janë të pasura me karoten, kimikal që u jep perimeve ngjyrën portokalli. Patatet e ëmbla janë çelësi kryesorë që luftojnë infeksionet. /Lajmi.net/

Shpërndaje.
© RAJONIPRESS

Vërejtje!

RajoniPress.com nuk do të botojë shkrime që nuk i përmbushin kriteret dhe standardet profesionale të gazetarisë bashkëkohore. Nuk do të ketë për askënd mbyllje apo censurë, por jemi të fokusuar që në këtë agjenci, lajmi, shkrimi, raporti, intervista dhe opinioni të plotësojnë kriteret profesionale. Gjithashtu opinionet, analizat, komentet, nuk duhet të shkelin parimet etike (gjuhën e urrejtjes, fyerjet, diskriminimet e çfarëdoshme).