4 ushqime që kanë më shumë proteina se veza

Proteina është një komponent strukturor i membranave qelizore dhe është absolutisht e nevojshme në dietën e përditshme. Megjithatë, ka kufizime kryesore për të pasur një dietë të shëndetshme dhe të ekuilibruar.

Është e rëndësishme të merrni proteina nga ushqimet bimore dhe jo nga produktet shtazore. Këto janë ushqime që kanë më shumë proteina se një vezë.

Spirulina

Vetëm dy lugë gjelle me spirulinë të tharë përmbajnë tetë gram proteina dhe vetëm 40 kalori. Provoni të shtoni spirulinë në sallatë ose përdorni atë në kombinim me perimet e stinës të pjekura në skarë.

Soja

Një çerek filxhani përmban 15 gram proteina, së bashku me një sasi mjaft të madhe fibrash dhe kaliumi.

Kosi

Një filxhan i vogël kos pa yndyrë përmban 17 gram proteina dhe vetëm 100 kalori.

Farat e thata të kungullit

Farat e kungullit njihen më mirë për përmbajtjen e tyre të magnezit, por ato janë gjithashtu një burim i pasur proteinash: 10 gram për filxhan.

Shpërndaje.
© RAJONIPRESS