4 arsye pse portokajtë duhet t’i konsumoni më shpesh

Portokajtë e shijshëm janë zgjedhje e mirë për ditë të ftohta, janë të shëndetshme, të pasura me vitamina dhe fibra. Forcojnë imunitetin -Portokajtë janë të pasur me vitamina C. Ky nutrient i vlefshëm forcon imunitetin dhe ju mbron prej infeksioneve.

Të shkëlqyeshëm për lëkurë – Portokajtë janë të pasur me antioksidues dhe vitamina C, përbërës që parandalojnë procesin e plakjes. Ruajnë shëndetin e syve -Portokajtë janë të pasur me vitamina A, C dhe kalium që janë të domosdoshëm për shëndetin e syve.

Parandalojnë të thatin në lukth – Portokajtë janë burim i mirë i fibrave që ruajnë shëndetin e stomakut. Ushqimi i pasur me fibra parandalon sëmundjet si të thatin në lukth dhe kapsllëkun.

Shpërndaje.
© RAJONIPRESS