34 vjet nga rënia e dëshmorëve : Rexhep Mala e Nuhi Berisha

Teksti, muzika dhe interpretimi : Demir Krasniqi

N’ barrikada , o, në atë mëhallë –
Nuk dorëzohen dot trimat të gjallë !
Top , as tank nuk mund t’i pret –
Kanë nisë luftën me një shtet !

Refreni:
Rexhep Mala e Nuhi Berisha –
Sikur Oso edhe Shaqir Grisha !
Sikur Oso në Vraninë –
Luftojnë trimat në Prishtinë !

Rexhep Mala nga fshati Hogosh ,
Nuhi Sfirca – Berishë trimërosh !
Heroikisht ranë në Prishtinë –
E trazuan krejt Sërbinë !

Refreni:
Rexhep Mala dhe Nuhi Berisha …etj.

Ra Nuhiu bashkë me Rexhep Malën –
Për Kosovë, o, jetën e falën !
Falën jetën , o, e falën gjakun –
Për t’ mos shkelë , o, armiku pragun !
Refreni:
Rexhep Mala dhe Nuhi Berisha …etj.

***** Demir Krasniqi :”Këngë krismash lirie I” – Gjilan, 2002.

Shpërndaje.
© RAJONIPRESS

Vërejtje!

RajoniPress.com nuk do të botojë shkrime që nuk i përmbushin kriteret dhe standardet profesionale të gazetarisë bashkëkohore. Nuk do të ketë për askënd mbyllje apo censurë, por jemi të fokusuar që në këtë agjenci, lajmi, shkrimi, raporti, intervista dhe opinioni të plotësojnë kriteret profesionale. Gjithashtu opinionet, analizat, komentet, nuk duhet të shkelin parimet etike (gjuhën e urrejtjes, fyerjet, diskriminimet e çfarëdoshme).