300 nuse shqiptare për 300 oficerë turq

Teksti dhe muzika : Demir Krasniqi

Në mesin e shekullit të 18 – të –
Në Shqipëri hyri një fuqi e shkretë !
Erdh një fuqi turqish me ushtri t’ pa marre –
T’ cilët donin t’ fusnin n’ dorë Dibrën e Madhe !

Turqit përveç pushtimit të Dibrës së Madhe –
Për ushtrinë e tyre donin dhe vajza shqiptare !
300 vajza shqiptare i kërkonin për nuse –
Për 300 oficerë të armatës turke !

Malësorët dibranë kurrsesi nuk pranuan –
Me ushtrinë osmane një lojë organizuan !…
E organizuan një lojë sipas traditës –
Në baza trimërie , kurrsesi prej frikës !

Kjo fuqi turke që i vinte rënd tokës –
Ishte përqendruar në kala të Dodës !
Para se t’ përkiste në nderin e familjes –
Iu dërgon fjalë mbarë krerëve të Dibrës !…

Kalisit , katundeve t’ Korabit si rrufeja –
Që t’ ua dorëzonin 300 vajza të reja !
Për martesa u duhen oficerëve t’ tyre –
N’ dashi të shpëtoni pa plumba për fytyre !

Krerët e shqiptarëve në kuvend u mblodhën –
T’ i përgjigjen kësaj kërkese menjëherë vendosën !
Vendosën t’i përgjigjen në një tjetër mënyrë –
E jo me moral dhe lojë më fytyrë !

Ata n’ vend t’ shpëtimit t’ vajzave shqiptare –
Në bazë të traditës e gjetën një çare !…
I veshën si nuse , n’ rroba me “duvak” –
300 burra trima , që s’ dinë tutën hak !

Me kuaj që ishin të gjithë t’ armatosur –
Për t’ luftuar për atdhe e kishin vendosur !
Para oficerëve turq u paraqitën –
Dhe menjëherë armët mbi turqit iu krisën !

Kështu nga kjo luftë që nisën me shqiptarë –
Shumë ushtarë turq iu mbetën të vrarë !
Kjo histori n’ odat dibrane shqiptare –
Qarkullon ndër shekuj në formë legjendare !

Populli i Dibrës e ka transmetuar –
Historinë me këngë duke e kënduar !
Edhe me “mesele” duke e treguar –
Nëpër çdo shtëpi duke e trashëguar !

Gjilan, më 23.05.2019.
Demir Krasniqi

Shpërndaje.
© RAJONIPRESS

Vërejtje!

RajoniPress.com nuk do të botojë shkrime që nuk i përmbushin kriteret dhe standardet profesionale të gazetarisë bashkëkohore. Nuk do të ketë për askënd mbyllje apo censurë, por jemi të fokusuar që në këtë agjenci, lajmi, shkrimi, raporti, intervista dhe opinioni të plotësojnë kriteret profesionale. Gjithashtu opinionet, analizat, komentet, nuk duhet të shkelin parimet etike (gjuhën e urrejtjes, fyerjet, diskriminimet e çfarëdoshme).